"Paradui vadovausiu aš!" - Ostapas Benderis

Apie energoūkio ministres ir pppplėššhobitus

–         Ppplėėšhobitas,- nepatikliai paklausė trolis,- ir daug jūsų čia?

–         Daug,- sucypė Bilbas, bet po to prisiminė, kad draugų išduoti nevalia,- nė vieno.

–         Dabar supratau,- nudžiugo trolis, kai pagavę paskutinį nykštuką įkišo į maišą,- nykštukų daug, o ppplėšhobitų nei vieno.

Iš atminties cituoju ištrauką iš Tolkieno „Hobito“, kurį dar galite pamatyti ir mūsų kino teatruose. Bilbas Beginsas patekęs į trolių nelaisvę taip ir nesuprato, kaip save pristatyti – Plėšiku ar hobitu. Todėl ir tapo ppplėšhobitu.

O  dar pajuokavau, kad ūkio ministrei Birutei Vėsaitei niekas iš partijos bičiulių neišdrįso pasakyti, kad Energetikos ministerija atiduota lenkams, o ji vadovauja Ūkio ministerijai, todėl taip liko.

Energoūkis arba ppplėšššhobitas.

„Pinigų kartoje“ rodytas interviu su ministre sulaukė rezonanso, kuriami memai ir tauta smaginasi iš, sakykim taip, ne itin sėkmingų ministrės atsakymų. Kiti dar prieš laidą man išsakius savo nuomonę apie ministrės vizijas piktinosi, kad ją sudirbinėju ir kėlė klausimą, kas pas tave eis, jeigu šitokie dalykai vyksta.

Mielieji – ėjo, eina ir eis. Nes kiek įmanydamas stengiuosi, jog pokalbiuose nebūtų čiulbėjimo, koks jūs gražus ir protingas, ir nebūtų užsisėdimo, kai laidos vedėjui rūpi tik pademonstruoti tik savo „kietumą“ ir suvaryti pašnekovą. Interviu turi atspindėti tokį svečią, koks jis yra.

Ir kaip sako sena lietuviška patarlė – nekaltink veidrodžio, jei pats žinote kas yra kreivas.

O ūkio ministrės atveju aš tikrai norėjau sužinoti, kokia gi bus naujojo ministro vizija, kokiomis kryptimis vairuojama ministerija ir vis grįžau ir grįžau prie šitos temos, nes turbūt tai laidos žiūrovams yra aktualiausia.

Ir ministrė turėjo tikrai ne “Hardtalk” sąlygas – iš anksto atsiųstas temas (ne klausimus, klausimų aš niekada nesiunčiu), kuriose aiškiai buvo parašyta – Vizijos, interviu buvo daromas neutralioje aplinkoje, net ne televizijos studijoje, kur plieskiant lempoms ir sėdint prieš akimis blyksintį laidos vedėją, galima viską netyčiom pamiršti, net jei esi Seime n-metų.

Grįžtant prie “Hobito” – dar kažkodėl prisiminiau, koks sutrikęs buvo Bilbas,  kai vienas iš trolių pačiupo jį ir pakėlė aukštyn kojom į skaisčią laužo šviesą…

Bet panaudojant mėgstamą valdininkų posakį – yra kaip yra. Ir skėsčioji rankomis. Vizijas rinkome labai sunkiai, nuolat pynėsi ta Energetikos ministerija, diametraliai priešingai teisybei cituojami pramonės šakų rodikliai, mūsų konkurencinis pranašumas yra mūsų kaimynai ir taip toliau.

Ir kas pradeda jau rimtai kelti siutą – tai unisonu skambantis šitos Vyriausybės narių cypimas, kad duokit dirbti, neskubėkit, palaukit, šimtas dienų, nepriėjo rankos.

Kokios dar šimtas dienų? Koks dar neskubėkit?

Ar kas nors jūsų klausia ir kala prie sienos „kodėl nepadarėt to ir to“? Ne, gerbiamieji.  Nekala. Jūsų klausia „ką jūs darysit ir kodėl?“

Tai ar jūs, gerbiamieji ministrai ir valdantieji, iš medžio iškritote? Ar jūs nežinojote prieš pusę metų, kad greičiausiai teks eiti valdyti, skelbti vizijas ir jas įgyvendinti?

Žinojot, žinojot…Tai kur tos vizijos? Ak, rankos nepriėjo…

Ir tolesni žingsniai yra du – galima užsiusti ant žiniasklaidos bendrai, kokios nors laidos atskirai ir nuspręsti, kad visi žurnalistai yra konservatorių nupirkti priešai. Arba galima priimti tai kaip objektyviai pateiktą pavojaus signalą ir pabandyti suvokti, ką jūs darote, kol padėtis dar valdoma ir nevirto rimta krize.

Toje pačioje Ūkio ministerijoje pasirodė tam tikri pragiedruliai – viceministrais paskirti du technokratai Marius Skarupskas ir Marius Busilas. Suvokiantys ir vadybos, ir finansų planavimo, ir komunikacijos reikalus, dirbę su verslu ir netgi su ta pačia energetika.

Ir galbūt tada ppplėšhobitų ministerijoje sumažės?

11 comments on “Apie energoūkio ministres ir pppplėššhobitus

Čia yra vieta komentarams
 1. Šiaip

  O viceministras tai tas bernelis, kuris bara busi trecias bande uzdaryti aiskindamas apie “suklastota” alkoholi ? jei tas pats, tai dar blogiau nei neismanele ministre.

 2. punktyras

  Lietuvos energūkį ištiko Vėsaitė…
  Bet nerimą kelia ne drąsūs planai.
  Akyse jos sprendimas šviečiasi vienas –
  „А вдруг ir praeis kaip nors visa tai“

  koks jūsų gražus ir protingas
  jūsų -> jūs

  ir finansų plavimo
  plavimo –> planavimo

 3. Im.

  Man irgi pasirode kvaili pasiteisinimai del nepriejusiu ranku ir nauju darbu. Is esmes, matyt, vienai ir kitai ministerijai valdyti paskirtas zmogus turetu ismanyti atitinkama sriti, t.y. tureti kompetencija, o kompetencija man siejasi su ziniomis, ir ne tarybiniu vadoveliu planines ekonomikos teorijomis, o siu laiku aktualijomis susijusiomis su salies ukio valdymu, ekonomika, teise, techninemis ziniomis. Labai liudna stebeti toki ministres veblenima, baime. Tikrai apima neviltis. Ir ne vien del to, kad ji nesupranta, ka sneka, bet ir del to, kad ji visiskai neatitinka lyderio paveikslo, kas, mano galva, valdant tokia strategiskai svarbia ministerija yra svarbu. Dabar vaizdas toks, kad kazkas stovi uz jos nugaros ir diktuoja ka daryti, ko ne. Kita vertus, gal reikejo tokios vyriausybes ir tokios krizes (islindusios per viesa komunikacija, per korupcijos skandalus ir kt) tarpe svarbiu valstybei autoritetu, kad zmones pabustu ir taptu per rinkimus budresni, suprastu kas yra kas ir kritiskai vertintu kiekviena pazada pries rinkimus, beigi suprastu, jog rinkimai nera dar vienas sokiu desimtuko projektas.

 4. Tomas

  Pries pora savaiciu si ekonomikos guru dalyvavo “teiseje zinoti”.
  Paklausta apie valstybiniu imoniu veiklos efektyvinima atsake:
  citata:
  Visada galima noreti geresnio kapitalo veikimo, bet … nereikia perlenkti lazdos, ir nereikia varyti imoniu i bankrota, butent verciant jas moketi pelno mokesti arba dividentus.
  citatos pabaiga.
  Pasirodo vertimas imoniu uzdirbti daugiau pelno (nes tik nuo pelno yra mokamas pelno mokestis, o is jo ir dividentai) yra ju varymas i bankrota.
  Genialu.

 5. Pingback: Baikite, Birute. « Žymantas Baranauskas

 6. Dalius

  Lietuvoje seniai nemadinga ministrais skirti specialistus. Tai grynai politinis postas padedantis neišnykti iš žydrųjų ekranų.. ir kalti politinį (ir ne tik politinį) kapitąlą.

  Kaip pas “buvusius” energetiką valdė Sekmokas.. tai pas “esamus” ūkį Vėsaitė. Stipriai blogiau tikriausiai nebebus.

  O šiaip interviu buvo smagus. Bet taip “suvartyti” galima daugelį tiek buvusių tiek esamų ministrų. Ypač jei tą patį klausimą užduosi kelis kartus ir mažumėlę su montažu pažaisi.

 7. Nu

  Na, viceministrai vienodais vardais, tai bent cia ponia nesusimaisys..”Mario sen Mario ten”..O siaip liudna buvo ziureti, kazkokie 1985..

 8. Lora

  “… kai laidos vedėjui rūpi tik pademonstruoti tik savo „kietumą“ ir suvaryti pašnekovą.”

  Čia tikriausiai apie savo žmoną 🙂

 9. Mindaugas

  Žiūrėjau įrašą internete. Iš esmės, laida man patiko. Ir tikrai pasimatė, kas yra kas. Kilo tokios mintys – gal ministrė nelabai suprato, kur eina? Juk ji visiškai nepasiruošė pokalbiui. Arba gal vizijos neturi? Arba neturi/nejaučia realios atsakomybės – matosi, kad bijo kažką konkretaus pažadėti, išduoti. Arba išvis fantastiška versija – turi suderinti konkrečius darbus su kokiu nors žmogum (arba partija), realiai priimančiu sprendimus. Silpnokai pasirodė, silpnokai. Ir tuo ji nuvylė…

 10. Antanas

  Nezinau, kaip tokios laidos yra ruosiamos, bet visada maniau, kad svecias, pries ateidamas i laida, gauna bent preliminaru klausimu saraseli, kad bent kiek galetu pasiruosti… Nes cia tai buvo i vienus vartus, kazkoks siaubas…

Scroll to top