"Paradui vadovausiu aš!" - Ostapas Benderis

Į pagalbą rašytojams – laiškas merams

Kad jau esu rašytojas, nors ir ne Sąjungos narys (nežinau, ar priimtų ir ką ten daryčiau), bet domiuosi leidybos ir knygų rašymo reikalais. Kai susiskaičiavau grynąjį procentą, kuris lieka rašytojui nuo parduotos knygos, nutiko trys dalykai:

a)     pasidarė labai juokinga, nes procentas yra tiesiog absurdiškas

b)    pradėjau suprasti, kodėl gi mūsų rašytojai rašo taip melancholiškai

c)     sugalvojau idėją, kaip jiems uždirbti daugiau

Paprastas dalykas – product placementas. Vakaruose įprasta ir nieko nestebinanti praktika. Geriausias pavyzdys – Bondo filmai, kuriuose matome BMW, Aston Martinus, Omega laikrodžius, telefonus ir netgi Heineken alų. Knygose irgi galima atrasti product placemento pavyzdžių ir čia matau dideles galimybes rašytojams prisidurti prie honorarų ir liautis būti tokiems melancholiškiems. Na, negi sunku brūkštelti, kad herojus kalbėjo naujuoju Samsung telefonu arba naudojosi Tele2 ryšiu, kad į emigraciją skrido Ryanair avialinijomis, o mąstydamas apie gyvenimo prasmę gurkšnojo Švyturio baltą?

Bet reikia suprasti, jog iš tokio primityvaus placemento daug neuždirbsi, reikia žvelgti plačiau – pardavinėti siužeto dalis, veikėjų portretus ir netgi paslaptis. Štai tada ir pinigai bus kiti.

Kadangi esu negodus, tai tokiu pirmuoju laišku nutariau pasidalinti ir su kitais. Remdamasis klasikiniu Ostapo Benderio pagalbiniu sąrašu, kurį jis pardavė įkvėpimo neturintiems žurnalistams – pamenat, „uriukai žydi kaip puiku, kai joji išaku“ – sudariau tokį pirminį laišką, kurį rašytojai galėtų išsiųsti verslo struktūroms bei įvairioms valstybinėms organizacijoms.

Kadangi per kiekvieną susitikimą Lietuvos miestuose manęs klausia, ar kitoje knygoje rašysiu apie jų miestą, o tų susitikimų ir klausimų dar bus nemažai, tai aš asmeniškai pradėsiu nuo savivaldos.

Mano laiškas atrodys taip:

Gerbiamas XXX miesto mere,

 

Esu rašytojas …………….. ir šiuo metu rašau grožinės literatūros knygą, kurioje būtų galimybė iš teigiamos pusės aprašyti jūsų miestą, patraukliai pristatyti jūsų vykdomus projektus, pareklamuoti gražias vietas ir žinomas žmones. Knyga būtų platinama 5000 egzempliorių tiražu ir pristatoma Knygų mugėje bei kituose svarbiuose kultūriniuose renginiuose, taip pat ir Jūsų mieste.

Tuo pačiu ir prisegu galimų viešųjų ryšių paslaugų knygoje sąrašą ir įkainius.

 

Knygos veiksmas vyksta jūsų mieste:

–         iki 100 puslapių veiksmo      500 Lt.

–         101-250 puslapių veiksmo    700 Lt.

–         250 puslapių ir daugiau         1400 Lt.

 

Miesto vadovas pateikiamas kaip progresyvus, gerai besitvarkantis veikėjas – 1500 Lt.

Miesto opozicija pateikiama kaip stagnatoriška ir norinti pakenkti miestui – 850 Lt.

Pagrindinis miesto darbdavys pateikiamas kaip atsakingas teigiamas veikėjas – 750 Lt.

Pagrindinis teigiamas herojus yra iš jūsų miesto – 400 Lt.

Romantiškose miesto vietose vystoma meilės linija – 800 Lt.

Knygoje veikiantis patrauklus herojus užsienietis lankosi gražiausiose miesto vietose – 800 Lt.

Miestui gresiantį pavojų įveikia darni miestelėnų bendruomenė – 600 Lt.

Esamos miesto problemos pavaizduojamos teigiamoje šviesoje arba jau išspręstos (pvz. Kauno gatvės lygios kaip stiklas, Pagėgiuose naujoviški išradimai padaro valstybės sieną neįveikiamą kontrabandininkams ir pan.) – nuo 1000 Lt. (priklausomai nuo problemos sudėtingumo)

Konkuruojantis arba šalia esantis miestas pateikiamas neigiamoje šviesoje –  800 Lt.

 

Pagal atskirą susitarimą galima derinti ir knygos žanrą – detektyvas, fantastika, meilės romanas, trileris. Romanų apie vampyrus, siaubo ir post-apokaliptinių romanų nerekomenduojame.

Perkant iš karto kelias pozicijas galimos nuolaidos. Kainos pateiktos be PVM.

Tikiuosi gero bendradarbiavimo.

Pagarbiai,

Rašytojas ………………….

10 comments on “Į pagalbą rašytojams – laiškas merams

Čia yra vieta komentarams
 1. Marius

  Uoj, Andriau, Andriau, jau ir tinklaraštį fantastiniu pavertei 🙂

  Šiaip idėja nebloga, tačiau miesto merai nepasirašytų, nes vargu ar visas tiražas būtų išparduotas per jų kadenciją, kad leidžiant antrąjį leidimą galėtum dar paprašyti už atitinkamas korekcijas 🙂

  Jei rašytum tik elektroninę knygą, tai galimybių būtų kur kas daugiau. Bet kur tau Lietuvoj elektroninės? Dar 50 metų praeis, kol pradėsim tokias rašyti. Ten gi galima visai kitaip siužeto linijas dėlioti.

 2. Tomas

  Perskaičiau Jūsų rašinį ir nežinau ar juoktis ar verkti reiktų. Šiaip ar taip, liūdna ir baisu, nes ironija čia labiau primena dokumentiką be šviesos tunelio gale.

 3. Bernardas

  Aš tai pagalvojau, kad iniciatyvos galėtų būti ir iš kitos pusės. Pvz ne itin populiaraus miesto valdžia galėtų apsvarstyti galimybę pasamdyti rašytoją, kad šis parašytų romaną, legendą ar pan apie jų miestą 🙂

 4. Kristina

  Labai geras šablonas 🙂 Dar būtų galima pačioje knygoje dėti spalvotus reklamos atvartus. Gal ir vieną kitą mėginuką ar nuolaidų kuponą (o ką – gyventi reikia).
  Tik bijau, kad melancholiškaisiais tekstai nelabai pavyks patraukti reklamos užsakovų dėmesį. Čia jau reikės Andriaus Tapino. O užsakovai dar aišku užsimanys kištis ir į turinio kūrimą (pvz. ‘daugiau kūno!’, ‘manau, kad geriau save pažįstu ir galiu pasiūlyti, kaip geriausiai vaizduoti mano personažą…’ ir t.t.). Užsisvajojau apie beribį galimybių horizontą.

 5. florian

  Kiekviename kaime ir miestelyje yra vietinis šviesuolis, rašinėjantis į vietinį šūdlaikraštį už dyką ir pagatavas išleisti knygą apie gimtąjį užkampį, net savo lėšomis. O provincijos verslininkai – tarybos nariai tikrai žino šimtą geresnių būdų susiorganizuoti atkatą išmetant pinigus į balą: tarsi kas nors knygas dar skaito?

 6. Linda

  Andriau, man buvo į galvą irgi tokia mintis atėjus. Ne paslaptis, kad Vudis Alenas ima pinigus už gražius filmus apie Paryžių ar Romą. Kodėl tada nebūtų galima paimti pinigų už Birštono pavaizdavimą po dvidešimties metų. Tik iš manęs rašytoja turbūt prastesnė už tave. Knygą parašiau, bet jos leisti niekas nenori:)
  Bet einant toliau marketingo keliu, galima naudotis ir dar stipresnėmis kortomis – šantažu. Išsiunti laišką kokiam žinomam politikieriui ir sakai – jei nesumokėsi, padarysiu iš tavęs pedofilą arba vilkolakį arba pripaišysiu tau kyšininko etiketę ir vaizdžiai aprašysiu kaip STT krečia tavo butą. šiaip žodžio galia labai didelė, paskui vargšui tikrai reiktų ilgai visus įtikinėti, kad jis nieko bendro su knygos herojumi neturi..
  Čia aš, aišku juokais, nors schema būtų tokia labai lietuviška:) o jei rimtai, esu pagalvojus, kad literatūros pagalba gali atkeršyti visiems savo priešams kurdamas blogiukus pagal jų prototipus.

 7. Darius

  Kol kas literatūra yra puiki užuovėja nuo reklamos triukšmo. Bet panašu, kad nebeilgam…

 8. Skaitytoja

  As manau, kad tai – puiki ideja!!!! Man ir i galva neateitu tokia, super 🙂 Pagarba idejos autoriui 🙂

 9. draugas

  po “pagarbiai” lietuviu kalboje kablelis nerasomas, tad 100 Lt, rasytojau.

 10. Tokia

  Atpažįstamas “braižas”, gerbiamas Linai 🙂 Būtų linksma, jei nebūtų liūdna. Bet vistiek kvatojausi 🙂 Seniai taip nesijuokiau. Dėkui už prailgintą gyvenimą 🙂

Scroll to top