"Paradui vadovausiu aš!" - Ostapas Benderis

Alkoholis prieš vaikus. Nedidelė pergalė

Prieš tris mėnesius dėl šito skelbimo kreipiausi ir į Seimo Jaunimo sporto komisiją, į VTAKT ir į pačią lengvosios atletikos federaciją ir į Vilniaus degtinę.

Labai keista, kai skelbimuose, reklamuojančiuose vaikų sportinį renginį, figūruoja alkoholio gamintojai. Man pasirodė tai mažų mažiausiai neetiška, o galbūt ir pažeidžiant įstatymus.

Štai kokie buvo atsakymai:

„Vilniaus degtinės“ marketingo vadovas Darius Šiaudinis

„Į mus kreipėsi Lietuvos Lengvosios Federacijos atstovai dėl paramos skyrimo ir esame sutarę jog juos paremsime. Esame išties nemaloniai nustebinti, kad mūsų logotipas atsirado kvietime į renginį, kuriame dalyvauja vaikai. Tai prieštarauja įmonės politikai ir etikai.  Esame kategoriškai nusistatę prieš alkoholio reklamą, kurią gali matyti vaikai.“

Klausimas:  Ar žinojote, jog jūsų reklamos talpinimas viešoje renginio reklamoje gali pažeisti Alkoholio reklamos įstatymo 29 straipsnis?

„Mūsų tikslas buvo tik simboliškai paremti federaciją, nereikalaujant jokių paslaugų iš jų pusės. Neturime jokių susitarimų dėl mūsų logotipo ar kitos informacijos apie mūsų bendrovę viešoje reklamoje“

 Valstybinės vaiko teisių apsaugos tarnybos vyr.specialistė Miglė Buzytė

„Manome, kad alkoholio reklamavimas vaikams skirtame renginyje pažeidžia Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 44 straipsnį, kuriame numatyta, kad vaikams turi būti ugdoma nuostata prieš rūkymą ir alkoholinių gėrimų vartojimą.

Nuostata, kuria praktiškai įgyvendinama idėja, kad vaikams turi būti ugdomos nuostatos prieš alkoholio vartojimą, iš dalies yra įgyvendinama Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 29 straipsnio 2 dalies 4 punkte, kuriame numatytas alkoholio reklamos ribojimas vaikams skirtuose renginiuose. Todėl manome, kad minėtą draudimą pažeidusiems asmenims, turėtų būti taikoma administracinė atsakomybė“

Dr. Aurelijus Veryga

 Savo atsakymą kopijuoju ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui, nes manau, kad tai ką atsiuntėte yra LR Alkoholio kontrolės įstatymo 29 straipsnio pažeidimas, nes jame teigiama:

 29 straipsnis. Alkoholio reklamos ribojimas

 

…….

2. Alkoholio reklama draudžiama:

…….

4) koncertų, cirko, diskotekų, jaunimo sporto ir laisvalaikio renginių, kitų masinių renginių, teatro spektaklių, kino ir videofilmų demonstravimo vietose, išskyrus šių renginių vietose esančias prekybos vietas. Masiniuose renginiuose (išskyrus vaikams ir paaugliams iki 18 metų skirtus renginius) taip pat gali būti pateikiamas renginį remiančios ir alkoholinius gėrimus, kuriais leidžiama prekiauti masiniuose renginiuose, gaminančios arba jais prekiaujančios įmonės pavadinimas ir (ar) prekės ženklas, pagal turinį ir formą neprieštaraujantys teisės aktų reikalavimams;

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos direktorius Aurelijus Žiedas

„Vilniaus lengvosios atletikos mokyklos taurės varžybų organizatoriai yra

Vilniaus lengvosios atletikos mokykla ir federacija. Lietuvos lengvosios atletikos federacijai nežinomos jų sutarčių su rėmėjais sąlygos, todėl galime išsakyti tik savo nuomonę. Sporto organizacijų sutartys su įmonėmis paprastai pasirašomos įsipareigojant reklamuoti įmones visuose vykdomuose renginiuose, tarp jų ir varžybose.

Manome, kad organizatoriai ketino reklamuoti įmones, o ne alkoholį.

 Žinoma, Jūsų minėtu konkrečių varžybų atveju, kur dalyvauja 12-13 metų sportininkai, skelbimuose galėtų šių įmonių ir nebūti.“

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas 

„Gerbiamas Andriau. Tai šlykštu, žema ir neatsakinga tiek iš organizatorių, tiek iš rėmėjų pusės. Tai daroma sąmoningai nebijant administracinės atsakomybės, nes investicija į vaikus jų pelno garantija. Raštą persiųsiu Departamentui tirti del Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. pažeidimo, bet kol bus tokių neatsakingų puspročių, duodančių ir imančių tokiems renginiams, tol Lietuva klimps į liūną.“

Kūno kultūros ir sporto departamentas 

„Dėkojame Jums už atsiųstą informaciją. Sporto šakų federacijos nėra įpareigotos derinti su Kūno kultūros ir sporto departamentu savo rėmėjų, todėl ši informacija yra naudinga.

Departamentas pavedė savo biudžetinei įstaigai Lietuvos olimpiniam sporto centrui, kuriam priklauso Vilniaus lengvosios atletikos maniežas (kuriame vyks šios varžybos), kontroliuoti, kad renginio metu šiose patalpose būtų laikomasi Reklamos, Alkoholio kontrolės bei Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos įstatymų reikalavimų.

Departamentas taip pat pasidomės institucijų, vykdančių minėtų įstatymų priežiūrą, dėl šio atvejo tyrimo. Jei bus nustatyti pažeidimai, susitikimų su federacijomis metu departamentas atkreips federacijų vadovų dėmesį, kad būtų išvengta panašių incidentų“

Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas Juras Požela

„Pirmiausia norėčiau padėkoti už Jūsų pastabumą ir kreipimąsi dėl tokio precedento. Susisiekiau su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu, jie informavo, kad dėl šio įvykio buvo pradėtas tyrimas.

 Be abejonės faktas, kad alkoholio gamintojai ir platintojai remia vaikams skirtą sporto renginį nėra normalu. Garbės tai neprideda ir atitinkamai sporto federacijai. Mano nuomone, šį ir kitus atitinkamus atvejus turi išnagrinėti tokius klausimus sprendžiančios institucijos. Su nekantrumu lauksiu vykdomo tyrimo rezultatų.“

Daugumoje atsakymų figūravo nuomonė, jog tai yra įstatymo pažeidimas ir NTAK departamentas turėjo pradėti tyrimą. Tačiau renginio organizatoriai turėjo visai kitokią nuomonę – jiems viskas atrodė gerai.

Vilniaus lengvosios atletikos mokyklos direktorius Marius Jukonis

 „Atsakau Jums į paklausimą dėl alkoholio reklamos

Labai malonu, kad Jūs domitės sportu. Be to noriu pažymėti, kad mes esame prieš alkoholio reklamą. Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad  alkoholio reklamos renginio (varžybų vietoje) nebuvo ir negali būti, o skelbimai nebuvo įdėti į visuomenės informavimo priemones skirtoms tik vaikams ir paaugliams.

Todėl kalbėti apie įstatymo 29 str. pažeidimą nėra pagrindo“

Kitaip tariant – atšok, žvairy, su savo išsigalvojimais.

Atsakymus gavau ir istorija, regis, baigėsi be jokios konkrečios išvados, tačiau šiandien į pašto dėžutę įkrito raštas iš NTAK departamento

Tyrimo metu nustatyta, kad 2013 m. kovo 1-2 d. Vilniuje įvyko vaikams skirtos

tarptautinės lengvosios atletikos varžybos ,,Vilniaus lengvosios atletikos mokyklos taurė – 2013″, kuriose dalyvavo 1998 – 2000 m. gimimo vaikai. Reklaminiai skelbimai, kuriuose buvo pateikta informacija apie minėtas varžybas, šuolininkės i aukštį nuotrauka ir įvairus logotipai, tame tarpe logotipai ,,Spiritus Vilnensis / Vilniaus degtine”, ,,Vilniaus alus”, ,,Alaus uostas”, buvo paskelbti

2013 m. vasario 23 d. dienraščio ,,Respublika” priedo ,,Sporto gyvenimas” Nr. 14 (prie leidinio,,Julius / Brigita” Nr. 8 (949)) 3 puslapyje ir 2013 m. vasario 28 d. dienraščio ,,Respublika” Nr.48 (6899) rubrikoje ,,Sportas”. Departamentas nustatė, kad aukščiau nurodytus reklaminius skelbimus užsakė Vilniaus miesto lengvosios atletikos federacija. Departamentas 2013 m. gegužės 30 d. nutarimu Nr. ATK2-102/1.3 Vilniaus miesto lengvosios atletikos federacijai už alkoholio reklamos, skirtos vaikams ir paaugliams iki 18 metų ir kurioje naudojamas sportininkės atvaizdas, pateikimą skyrė piniginę baudą.

Be abejo, galima kalbėti apie sunkią sporto padėtį ir duoneliavimą ištiesus ranką, džiaugsmą, kad apskritai kas nors remia, bet vis dėlto tam tikri orumo standartai turėtų išlikti.

Nedidelė socialinė pergalė, bet vis tiek – pergalė.

2 comments on “Alkoholis prieš vaikus. Nedidelė pergalė

Čia yra vieta komentarams
 1. Nijole

  Laba diena ,norime atsakingai pareikšti kad Lietuvos lengvosios atletikos federacija niekada nesikreipe į įmonę “Vilniaus degtinė” jokiais paramos ar reklamos klausimais. Taip pat ir į kitas šiame straipsnyje paminėtas įmones. Gerb.”Vilniaus degtinės “atstovas Darius Šiaudinis matyt painioja įmones su kuriomis bendradarbiavo. Vilniaus miesto lengvosios atletikos federacija tai nėra Lietuvos lengvosios atletikos federacija ir mes niekada netoliaruosime alkoholio bei tabako reklamos lengvosios atletikos varžybose.
  Pagarbiai,
  Lietuvos lengvosios atletikos federacijos vadovai

 2. paulius

  P. Nijole,
  jei čia buvo oficialus federacijos atsakymas (kaip suprantu, vadovų vardu rašoma), tai būtų šaunu, kad nors klaidų nedarytumėt. Ypač žodis “netoliaruosime” akis bado.

Scroll to top