"Paradui vadovausiu aš!" - Ostapas Benderis

Kodėl tai geriausias žaidimas pasaulyje

Kiekvieną kartą lankydamasis Amerikoje stebėjausi matydamas, kaip smarkiai amerikiečiai yra išprotėję dėl„savojo“ futbolo. Kelis kartus bandžiau žiūrėti, bet likau nieko nesupratęs – aikštėje dvidešimt du šarvuoti ir šalmuoti vyrai tiesiog trenkdavosi vienas į kitą ir po to atsikeldavo, o tuos, kurie neatsikeldavo išnešdavo. Netgi beisbolas atrodė aiškesnis.

Bet viskas pasikeitė prieš dvejus metus, kai nusprendžiau, jog kaip sporto fanas negaliu likti su tokia išsilavinimo spraga, persiskaičiau visokius „amerikietiškas futbolas žaliems“ gidus ir peržiūrėjau kelias rungtynes.

Iš pradžių nebuvo lengva – net ir suprantant taisykles amerikietiško futbolo žiūrėjimo learning curve. Žaidėjai vis dar bėgdavo, trenkdavosi vienas į kitą, o tu dažnai tik po pakartojimo suprasdavai, kur yra kamuolys. Ko gero, tik dabar – po dvejų metų intensyvaus žiūrėjimo ir netgi perskaitytų knygų, kaip žiūrėti amerikietiško futbolo rungtynes, pradedu matyti aikštę kitaip, pastebėti paskutinės sekundės taktinius pasikeitimus ir suprasti įvairių pozicijų žaidėjų priimtų sprendimų logiką. Jau seniai supratau, jog stereotipai apie šarvuotus mušeikas neteisingi, jog lyginti jį su regbiu ir sakyti, kad „regbis tai tikrų vyrų žaidimas, nes jie nebijo be šarvų eiti žaisti“, nėra jokio pagrindo.

Stebėdamas išskirtinio sudėtingumo šachmatų partijas, kuriose kaunasi ne tik gyvosios figūros, bet ir jas stumdantys treneriai, dar ir dar kartą įsitikinu, kad amerikietiškas futbolas yra geriausias sporto žaidimas pasauyje.

Ir keliais punktais paaiškinsiu kodėl.

 1. Žaidimo sudėtingumas ir gelmė.

Jei sugebi įveikti pirmuosius barjerus ir pradedi orientuotis, kas ir kaip vyksta, amerikietiškas futbolas palengva tau atskleidžia savo žavesį ir strateginę gelmę. Įsivaizduokite, jog kiekviena komanda yra sudaryta iš trijų dalių – puolimo, gynybos ir specialiųjų žaidėjų – ir kiekviena komandos dalis turi savo taktikas ir užduotis. Gynėjai ir puolėjai skirstomi dar į kelias grupes, kurios irgi turi savo atskiras taktikas. Ir netgi konkrečios pozicijos žaidėjas gauna atskiras užduotis kiekvienai atskirai žaidimo fazei. Amerikietiškas futbolas yra start-stop žaidimas ir tuo skiriasi nuo vadinamųjų total free flow žaidimų kaip futbolas ar control free flow žaidimų kaip krepšinis, kuriuose veiksmas vyksta nenutrūkstamai.

Amerikietiškame futbole viena žaidimo fazė trunka viso labo kelias sekundes, o po to komandos turi keturiasdešimt sekundžių pasiruošti kitai fazei. Sakysit, nuobodu? Jokiu būdu. Būtent per pasiruošimo fazę gali tiksliai suprasti, kokias taktines schemas vykdė komandos ir pamatyti, ką jos planuoja daryti kitos fazės metu.

Nežaidybinis veiksmas vyksta non-stop: keičiasi žaidėjai, vertikalia tvarka perduodama nurodymų hierarchija (nuo vyriausiojo trenerio iki kamuolio metiko arba quarterbacko), quarterbackas išdėsto pasirinktą taktinę schemą savo puolimui, gynyba mėgina suprasti, ko jiems tikėtis, vieni ruošiasi atakuoti quarterbacką, kiti saugoti savo aikštės zonas, puolimas staigiai  keičia žaidėjų pozicijas aikštėje, gynyba reaguoja, quarterbackas priima paskutinės sekundės sprendimą, kuris gali visiškai išmušti gynybą iš vėžių. Ir visa tai vyksta per keliolika sekundžių iki tikrojo žaidimo pradžios, kai kamuolys atsiduria quarterbacko rankose. Lengva pasimesti? Taip, bet nepaprastai įdomu.

Daug ką pasako ir komandos apimtys – joje yra 53 žaidėjai, per rungtynes pasirodo vidutiniškai 40-45. Vyriausiasis treneris turi tris koordinatorius, o šie savo ruožtu trenerius kiekvienai pozicijai. Iš viso komandą treniruoja 22 treneriai – kai kurie jų veiksmą stebi iš aukščiausio stadiono taško ir radijo ryšiu perduoda pastabas. Rungtynių metu aikštėje būna septyni teisėjai. Komanda vidutiniškai turi apie 100 skirtingų žaidimo schemų, iš kurių kiekvienose rungtynėse panaudoja apie 20-30.

 2. Atvirumas technologijoms

Kol futbolo valdžia užsispyrusi kaip ožiai mėgina laikytis devynioliktame amžiuje sukurtų taisyklių ir neįsileidžia jokių naujovių, NFL ir amerikietiškas futbolas jas priima išskėstomis rankomis. Dėl to laimi ir žaidėjai, ir žiūrovai. Rungtynių metu quarterbackai ir pagrindiniai treneriai palaiko kontaktą radijo ryšio pagalba, perduoda vienas kitam nurodymus, o sirgalių užduotis stadione sukelti kuo daugiau triukšmo, kad priešininkų komandai būtų sunku susikalbėti. Įdomu dalykas – stadionas ūžia tada, kai atakuoja varžovai. Kai atakai ruošiasi saviškiai stadione tylu ir tik po sėkmingos fazės visi pašoka ant kojų.

Technologijos padeda teisėjams. Treneriai turi teisę kelis kartus mesti iššūkį teisėjų sprendimams ir tuomet teisėjai susirenka specialioje būdelėje ir peržiūri įvairiais kampais nufilmuotą epizodo vaizdo įrašą.

Na, o didžiausias malonumas žiūrovams – nei vienos sporto šakos transliacijoje nemačiau tarip dirbančių režisierių ir kompiuterinės grafikos specialistų. Aikštėje realiu laiku brėžiamos kompiuterinės linijos, rodančios, ką turi padaryti puolančioji komanda, pakartojimuose režiseriai spėja nubraižyti linijas ir rodykles, padedančias žiūrovui susivokti, kokią taktiką naudojo abi komandas ir į kurį žaidėją reikia atkreipti dėmesį, o minutės pertraukėlių metu gauni tiek daug ir taip įdomiai „supjaustytos“ statistikos, kad belieka tik stebėtis televizijos brigadų išmone. Nenukenčia ir žiūrovai stadione – vaizdas rodomas ir kartojamas milžiniškuose ekranuose – jumbotronuose. Naujajame Dalaso Cowboys komandos stadione viršuje kabančio ekrano ilgis nei daug, nei mažai: šešiasdešimt metrų.

 3. Varžybų sistema ir mirtinos detalės

Prisipažinkime, kiek dažnai mes liaujamės domėję to sezono futbolo čempionatu, kai likus kokiems dvidešimt turų paaiškėja, jog čempionu šiemet bus „Realas“. Kaip atbukina dėmesį reguliariojo NBA sezono rutina, kai komandos turi sužaisti daugiau kaip 80 rungtynių. Kaip mes beveik visada žinome, kurie du arba trys daugiausiai pinigų turintys klubai taps savo šalies čempionais ir tik kartą per dešimt ar penkiolika metų trenkia žaibas iš giedro dangaus.

Amerikietiškame futbole viso to nėra. Jo reguliarusis sezonas trumpas – vos keturi mėnesiai ir jo metu komandos sužaidžia tik šešiolika rungtynių. Ir kiekvienos jos aukso vertės. Atkrintamosios varžybos dar trumpesnės – vienos rungtynės ir arba tu keliauji į kitą etapą, arba tavo sezonas baigėsi. Ir, žinoma, Superbowlas. Didžiausias sporto įvykis Jungtinėse Valstijose.

Iš 32 NFL komandų tu negali nuspėti, kuri taps čempione. Taip, visuomet yra keturi-penki favoritai, tačiau labai dažnai iššauna koks nors stiprus vidutiniokas ar apskritai „tamsusis arkliukas“. Amerikietiškame futbole tu negali nusipirkti sėkmės ir čempiono titulo – visos komandos turi algų kepurę ir kasmet silpniausios sustipėja gaudamos aukščiausius NFL naujokų drafto pasirinkimus.

Atsiranda šiek tiek loterijos elementų? Galbūt, bet kaip žiūrovas ir sirgalius aš visada geriau pasirinksiu tokią lygą, o ne čempionatą, kuriame jau dešimt metų yra tik du pretendentai į čempionų vardus, o likę aštuoniolika klubų atlieka statistų vaidmenį ir svarbūs tik vietiniai derbiai ar kovos dėl išlikimo lygoje.

Rungtynių svarba persiduoda ir į mikrolygmenį, kai kiekvienas sprendimas gali pakeisti jų eigą ir rezultatą. Kiekvienas – nuo išspiriamo kamuolio ir mažytės klaidos jį gaudant. Todėl ir atsiranda pozicijos, kurios iš pirmo žvilgsnio atrodo juokingos, pavyzdžiui, yra žaidėjas, kurio vienintelis darbas taisyklingai padėti kamuolį spiriančiajam. Juokinga? Visiškai ne. Tai yra chirurginio tikslumo reikalaujantis įgūdis, kadangi viskas vyksta per sekundės dalis ir centimetru ne ten padėjus kamuolį, spyris gali būti netikslus, prarasti taškai ir gal net pralaimėtos rungtynės ar prarastas visas sezonas. Ta nuolatinė tvyranti įtampa užburia.

 4. Tradicijos ir požiūris į sirgalių

Dauguma šalių yra panašiai išprotėjusios dėl futbolo ar krepšinio kaip JAV gyventojai dėl savo amerikietiško futbolo ir NFL, tad čia nieko išskirtinio nėra. Kitoks yra pačių sirgalių, NFL vadovybės ir klubų požiūris.

NFL stadionuose nėra svečių komandos sirgaliams skirtų zonų, nėra tvorų ir ginkluotų apsauginių. Svečių sirgaliai susimaišo su namų komandos fanais ir visiškai nesibaimina, kad juos iš stadiono išneš kojomis į priekį. Blogiausiu atveju jie sulauks geranoriškai pašiepiančių skanduočių, bet dažniausiai bus palikti ramybėje ar net pakviesti išgerti alaus.

Labai įdomi NFL tradicija – vadinamieji „tailgate parties“, kai sirgaliai gerokai prieš rungtynes renkasi prie stadiono, pasistato kepsnines, čirškina mėsą, geria alų, mėtosi kamuoliu ir bendrauja tarpusavyje, pasitikdami savos ir svetimos komandos sirgalius. Kai kurie „tailgate“ organizatoriai netgi neina į stadioną, o rungtynes pažiūri per televizorių būdami šalia stadiono ir jausdami jo atmosferą. Sunku įsivaizduoti „Lecho“ ir „Žalgirio“ sirgalius drauge kepančius mėsą, ar ne?

NFL lyga yra pinigų mašina ir to neslepia, todėl žiūrovams yra skiriamas ypatingas dėmesys, visų pirma šeimoms, kadangi lyga puikiai supranta, jog taip auginasi klientus ilgiems dešimtmečiams. Šeimos stadione ir aplink jį turi jaustis patogiai ir saugiai (už žaidėjui išsprūdusį keiksmažodį NFL baudžia greitai ir griežtai), o futbolas turi tapti pramoga. Dėl to atsiranda tailgate parties, šokančios cheerleaders, žaidimai ir loterijos, muzikiniai orkestrai, virš stadiono praskrendantys kariniai naikintuvai (NFL palaiko labai glaudžius ryšius su kariškiais), mažųjų futbolininkų pasirodymai ir kiti dalykai, kurie sukuria didelę šventę. Šventę, kuri to miesto stadione įvyksta tik aštuonis kartus per metus.

Sakysite, kad tai popsas ir popkornas? Sutinku. Bet vėlgi kas naudingiau ir smagiau – tokia šventė ar nerimo sukaustytas miestas ir mobilizuoti riaušių malšinimo pareigūnai?

5. Fantasy futbolas

Fantasy futbolas žaidžiamas ir Europoje, tačiau jo mastai Amerikoje pribloškia, apstulbina, pakerta kojas. Sistema labai paprasta – iš skirtingų komandų žaidėjų susidarai savąją fantasy komanda, žaidėjai vertinami taškais ir jeigu tavo komanda surenka daugiau taškų nei tavo fantasy lygos priešininko, tu laimi. Viskas. Vaikiškas žaidimas.

Tik Amerikoje (ir už jos ribų, kadangi dauguma fantasy futbolo lygų vyksta internete) jį žaidžia visi – net ir senatoriai, kongresmenai, Holivudo žvaigždės ar pats visagalis NFL komisaras. Manoma, kad vien Amerikoje fantasy futbolą žaidžia daugiau kaip dvidešimt milijonų žmonių, apie jį parašytos knygos tampa „New York Times“ bestseleriais, apie jį kuriami televizijos serialai ir netgi atsirado atskira profesija – fantasy futbolo analitikai.

Didžiausi interneto portalai – ESPN, CBS, Yahoo – investavo milijonus į pačią moderniausią fantasy futbolo programinę įrangą, kad pritrauktų žaidėjus pas save, netgi tiesioginių rungtynių metu per didžiuosius televizijos kanalus nuolatos bėga eilutės, informuojančios, kiek fantasy taškų šiuo metu turi surinkęs vienas ar kitas žaidėjas.

Kodėl fantasy futbolas toks populiarus? Tu gali pasijusti esąs komandos valdytojas, gali dalyvauti drafte ir pasirinkti svajonių komandą. Fantasy lygoje gali žaisti tik su savo draugais dėl pagrindinio prizo – alaus bokalo arba mėginti laimėti tūkstantinius prizus, tačiau tu visuomet jausięs esąs milžiniškos draugiškos bendruomenės dalis.

Fantasy futbolas turėjo ir didžiulę ekonominę naudą. Daugiau žmonių pradėjo domėtis ne tik ta komanda, už kurią serga, bet ir kitomis NFL komandomis, kurių žaidėjai priklauso jų „fantasy lygai“, išaugo rungtynių žiūrimumas, išaugo ir klubų pajamos už televizijos transliacijas.

Fantasy futbolo unikalumą ir svarbą galima pabrėžti vienu faktu – prieš dviejus metus NFL įsakė klubams rungtynių metu skelbti fantasy renkamus taškus per didžiuosius ekranus stadionuose, kad fantasy futbolo žaidėjai iš karto matytų, kaip jiems sekasi.

Tai beprotybė, bet labai smagi beprotybė.

Ir tai dar ne visi argumentai, bet mano pasiūlymas būtų labai paprastas ir aiškus – jei mėgstate sportą, atsikratykite nereikalingų stereotipų, pasižiūrėkite amerikietišką futbolą, pasigilinkite į jo niuansus ir galbūt tada pritarsite man, jog tai geriausias žaidimas pasaulyje.

Susidomėjote? Tada junkitės prie NFL bendruomenės Lietuvoje! 

23 comments on “Kodėl tai geriausias žaidimas pasaulyje

Čia yra vieta komentarams
 1. Paulius

  Straipsnis tikrai labai patiko. Daug įdomių faktų.
  Man pačiam užteko pažiūrėti vienas rungtynes (2012-tų metų sezono Super Bowl mačą) ir kieme su draugais pasimėtyti amerikietiško futbolo kamuoliu, kad pamilčiau šį sportą. Jei anksčiau daug laiko internete praleisdavau veltui, dabar jis skirtas šiai sporto šakai. 🙂

 2. asasaa

  Neblogas straipsnis, bet mano akimis žiūrint, šis sportas yra visiškas popsas ir popkornas, ir pinigų darymo mašina, kuri melžia dolerius iš patiklių amerikiečių. Daroma viskas, kad tik pritrauktų žmogų ir skatintų pardavimus. O žaidimas pats neatrodo super įdomus, viskas vyksta lėtai, kaip beisbole, tikras amerikietiškas “valgau hot dog’ą” sportas. Bet džiugu, kad Jūs domitės šiuo sportu, visi atranda savas nišas, vieniems įdomu viena, kitiems kita. Valio. Tapinui +143 taškai už tvarkingą ir informatyvų straipsnį.

 3. Andrius

  O tai kokia komanda palaikai? Man tai labiausiai patinka Dallas Cowboys 😉

  • Andrius Tapinas

   Oakland Raiders

   • b6

    o kodel butetn juos? del to pagarsejusio filmo su B.Pittu gen.menedzerio vaidmenyje?

    • Andrius Tapinas

     painioji su Oakland Athletics – beisbolo komanda, apie kurią filmas buvo sukurtas.

 4. Gggm

  Smagus blog’as galetu ir dazniau buti tokiu straipsniu. Dziaugiuosi jog padejo kurtis lietuvos NFL bendruomene tikiuosi jog kas nors gero iseis. Zaidimas atrodo gal ir letas bet zaidziant yra kitas efektas. Taip sis sportas reikalauja laaaaaaabai daug jegu su draugais tekdavo ne kara zaist tai kita diena jausdavau kad vakar sportavai. Ir niekada nelyginkite su regbiu gal ir atrodo panasus sportas bet isigilinus yra labai skirtingi.

 5. Arunas

  Su tuo futbolu, kaip si Formule 1. Atrodo, kad tik ratus suka aplink ir nieko. Bet kai įsikerti…

 6. Mindaugas

  Geras straipsnis. Domėtis NFL pradėjau prieš pora metų. Palaikau St.Louis Rams ir New England Patriots.
  Kiek žinau Rams žaidžiantis gynėjas Laurinaitis šiuo metu yra vienintelis lietuvių kilmės amerikietis NFL.

 7. kažkas

  jei, tai toks sudetingas zaidimas, tai kaip amerikieciai ji perpranta? yra gi stereotipas, kad dauguma amerikieciu nesivargina sudetingais dalykais. ar tiesiog puikus operatoriu darbas ( kai ekrane paaiskinama kas ivyko) ir lemia, kad visi supranta, kas vyksta aiksteje.?

  • Andrius Tapinas

   Dauguma ir neperpranta. Pakanka ir to, kad mato, jog quarterbackas meta ir gaudytojas pačiumpa ir įneša touchdowną. Arba bėgantysis pramuša skylę gynyboje ir pasileidžia. Ir pradžiai to visiškai pakanka. Be to, žiūrint per televiziją yra nuostabus komentatorių darbas, kurie viską paaiškina.

 8. Viktoras

  Neteisinga teigti atseit tai geriausas sportas. Ziurejau NFL kelis sezonus – pabodo. Nesulyginsi su NBA, kur intrigos simta kartu daugiau, kur situacija paskutinem sekundem gali apsiversti kelis kartus.

 9. Egle

  Straipsnis puikus, ir zaidimas neblogas! Oakland raiders ir/arba San Jose 49ers namu komandos 🙂

  Visgi viena beda su tuo futbolu – tai smegenu traumos: daznos, nors iki rimto sutrenkimo ir nedatraukiancios, bet kai ju daug is eiles, paskui labai atsiliepia zaidejams. Ypac vyresniame amziuje, jau prie ~40 metu sukelia Alzheimerio ir Parkinsono ligas primenancius simptomus, neminint jau emociniu sutrikimu. Net nuosava ligos pavadinima isigijo: chronic posttraumatic encephalopathy. Todel dabar NFL smarkiai spaudziama perziuret taisykles ir nebrukt ka tik susitraumavusio kokio vargso quarterbacko atgal i aikste, o leisti pailseti ir pasigydyti, ir svarbiausia, kad pasigydzius nenukentetu karjera. Jei noretumet pasidometi giliau, galima pradeti nuo siu straipsniu:

  http://www.nytimes.com/2013/01/11/sports/football/junior-seau-suffered-from-brain-disease.html?pagewanted=all
  https://www.sciencemag.org/content/325/5941/670.full

 10. Arnoldas_A.

  – Amerikietišką futbolą pirmą kartą esu matęs prieš daugelį metų, bet taip iki šiol jis manęs ir nesužavėjo. Daugmaž suprantu kas ten aikštelėje vyksta, bet vistiek ‘nekabina’. Taip, ten sportiški ir stiprūs žaidėjei žaidžia; taip ten žaidimo strategijos; taip, ten pinigų-šou darymas žiūrovams iš žiūrovų.
  – JAV kasmet skiriami dideli pinigai amer.futbolo, beisbolo ir kartais kašio propogandai. Vien pažiūrėjus amerikietiškus filmus dažname kurių bus įpintas epizodas kur namų aplinkoje tėtis draugiškai žaidžia (mėto tą “slyvą”) su savo sūnumi arba beisbolą arba amer.futbolą.

  Pora klausimų Andriui:
  1) pastebėjau, kad amer.futbolas persikėlė iš lauko stadionų į uždaras nedideles patalpas . Kokia to priežąstis? Ar tai tas pats amer.futbolas, kurį rodo mums Eurosportas? Į šį klausimą bandžiau pats atsakyti: manau kad susidomėjimas Amerikoje amer.futbolu yra stipriai kritęs, nes kaskart kai žiūriu per Eurosportą amer.futbolo rungtynes uždarose salėse, pastebiu, kad žiūrovų ten tikrai nėra daug. Gal dėl populiarumo ir komercialumo sumažėjo jis ir perėjo į kompaktiškas uždaras sporto salės? Gal aš klystu?
  2) jau senai esu skaitęs ar girdėjęs, kad iš viso to laiko per kurį vyksta amer.futbolo rungtynės (apie1.5val.?) tik 15min yra švaraus grįno žaidybinio laiko; visas kitas laikas tai plepalai, tuščias laikas per kurį žaidimas stabdomas ir ten vyksta visoks turgus: tai žaidėjai keičiasi, tai plepa-strateguoja susibūrę krūvelėn, tai dar kas nors…. NUOBODU!!!! Žinoma, galima pasinerti į visą tą rungtynių “strategiją”, bet čia kas tada – intelektualinis žaidimas? Jei esi trenerio vietoje tai panašu tikriausiai į šachmatų/šaškių žaidimą, bet jei esi žiūrovas tikriausiai turi žavėtis kiekvienu trenerio strateginiu ėjimu lentos(aikštės) figūra(žaidėju). NUOBODU nes nemėgstu šachmatų!!! Čia kažkas panašaus į žaidimą kamuoliu šachmatų lentoje. Klausimas: kuom reikia žavėtis šiame 15min.žaidime trunkančiu 1.5val?

  Štai kodėl esu ir visada būsiu už europietišką sportą, šiuom kartu už Europietišką Regbį: gaivališką, nenutrūkstamą, be galo vyrišką, skausmingą, ištvermingą, kūrybingą… Čia žaidimas nenutrūksta vos žaidėjas prisiliečia prie kito; čia žaidimas tęsiamas iš karto be jokių ten daugiaminutinių begalinių pertraukėlių (per kurias amerikiečiai žaidėjai gali ir pailsėti, ir kavos išgerti ir į wc sulakstyti; juokauju žinoma, bet taip jau yra); čia Vyrai KOVOJA bejokių apsaugų! o žaidimas tai beveik toks pats (su visais griovimais, stabdymais, laikymais) ir dar žiauresnis ar skaumingesnis. Tai pats vyriškiausias komandinis žaidimas. Amerikietiškas regbis/futbolas subalansuotas amerikieičiams, o Europietiškas Regbis – visam Pasauliui (Anglija, Airija, Prancūzija, Naujoji Zelandija, PAR, Australija ir t.t. turi savo Nacionalines Regbio Rinktines). Todėl nesuprasiu kaip neamerikiečiui galima mėgti grynai amerikietišką sportą? Gal tai dėl estetikos, stiliaus, reklamos, glianco….?

  P.s.: amer.futbolas primena seksą, kurio metu, po kiekvieno judesio sustojama pasitarti kokį toliau judesiuką daryti; po sekančio judesiuko vėl tas pats…. Nežinau, bet tame tikrai nematau jokio malonumo :)). O Europietiškas Regbis – varai nuo pradžios iki galo kiek turi jėgų ir ištvermės be jokių ten kasminutinių pertraukėlių :)) . Štai kur vyriškas sportas :))
  P.s.s.: Nepyk labai Andriau už komentarą.

  • Andrius Tapinas

   O ko gi čia pykti? Kiekvienas turi savo nuomonę. Straipsnis ir buvo skirtas tiems, kurie neturi nuomonės arba apie AF turi neteisingus stereotipus.
   Dabar atsakant į tavo klausimus – tu turbūt žiūrėjai Arena futbolą, kas yra amerikietiškojo futbolo parodija. -Tikrosio rungtynės vyksta 70000-80000 vietų stadione, o college futbolas sutraukia dar daugiau žiūrovų. Ir šiaip jau am.futbolas dabar yra savo populiarumo pike, Superbowlą per televiziją šiemet žiūrėjo 108 milijonai žiūrovų.
   Dėl gryno laiko – tu beveik teisus, tik rungtynės trunka dar ilgiau iki trijų valandų. Ir taip – am.futbolas kartais vadinamas šachmatais su kamuoliu. Jeigu strateginės sporto šakos nepatinka, tai galbūt gali būti nuobodu. Bet man pvz. nuobodžiau yra žiūrėti, kaip Kobe įmeta 50 taškų, nes faktiškai žaidžia vienas.
   Dėl regbio, tai nematau prasmės priešinti šituos du žaidimus. Regbis irgi žavingas sportas, bet kitoks. Kontaktai yra visiškai kitokie būtent dėl to, kad yra žaidžiama be apsaugų. O varymą nuo pradžios iki galo tai galbūt geriau galėtų papasakoti žmogus, kuris realiai yra žaidęs regbį.
   Bet man asmeniškai didžiausia regbio problema – susiskaidymas ir normalios sistemos (lyginant su futbolu ar am.futbolu) trūkumas. Dvi skirtingos sistemos – Union ir League, du skirtingi pasaulio čempionatai, labai keista atranka, rinkodariškai silpnos vietinės lygos.
   Ir kalbėti apie regbį visam pasauliui, kai Europoje jis rimtai žaidžiamas šešiose valstybėse plius PAR, NZ ir Australija, na dar Fidžis. Ir iš šitų valstybių turbūt tik kokiose trijose keturiose jis yra Nr.1

 11. Arnoldas_A.

  Andriau, o galėtum papasakoti kaip atsirado amer.futbolas? Kokios jo šaknys? Ir kodėl būtent JAV jis yra toks populiarus? Gal žinai objektyvias to populiarumo priežąstis? Ir kokios kainos bilietų yra į tas rungtynes?

  • Andrius Tapinas

   Arnai, čia jau labai daug pasakoti. Viskas pasiekiama mygtuko paspaudimo, yra galybė informacijos apie am.futbolo ir NFl istoriją. Necessary roughness tikrai neblogas, dar galima pažiūrėti Hard Knocks – tikrą dokumentiką apie NFL priešsezonį arba komediją “The League” – apie fantasy futbolą.
   Bilietų kainos svyruoja nuo 60 iki 500 dolerių į įprastas rungtynes.

 12. Arnoldas_A

  Yra neblogas tv serialas “Necessary Roughness” (2011-…), kuris vienaip ar kitaip kiekvienoje serijoje susijęs su amer.futbolu.

 13. Linas

  Amerikietiskas Futbolas – nerealus sportas. Ir lietuviu pavardes jame tikrai legendines – Johnny Jonaitis, Dick Butkus, Joe Jurevicius ir aisku dabar kylanti zvaigzde lainbekeris Laurinaitis. Visiems heiteriams rekomenduoju susirasti zmogu, kuris ismano taisykles ir paziureti viena macha – geriausiai tiktu superbolas, nuo ko ir as pats uzsikabinau …. Nuo tada visi kiti sportai labai nublanko . Aciu uz gera straipsni.

 14. Regimantas

  Tai čia turbūt kaip ir su daugeliu sporto šakų, kol neįsigilini, tol atrodo viskas paprasta ir kvaila.
  Tą patį futbolą daug kas vadina “bėk ir spirk”, nors realybėje ten strategijų ir taktikų labai daug.
  Asmeniškai nei regbis, nei NFL nežavi, renkuosi futbolą ir krepšinį, bet straipsnis patiko.

 15. Tadas

  Go Pack Go!

  Man teko 3 kartus lankytis Green Bay Packers “Lambeau Field”. Tiek tail gate parties, tiek visa varzybu dienos atmosfera tiesiog uzgniauzia kvapa. Fantastika. Paskutines to sezono varzybos buvowild-card game su arsiais rivalsais Vikings. Salia musu sedejo vienintelis ju fanas, aplink buvo tik cheeseheads. Bet visi sutarė draugiskai, nors ir GB pralose. Nuo tu laiku seku NFL ir nors ir nesutikciau, kad tai kieciausias zaidimas pasaulyje (nes ju yra keli), bet labai labai arti to.

  Naujas sezonas ant nosies, tikuosi Rodgersas vel bus savo aukstumoje.

  Gal Vilniuje koks kabakas rodo varzybas? Nes man tenka ieskoti intiko platybese tiesioginiu transliaciju arba vaizdo irasu.

  • Linas

   Tadai, nors tu esi Sūriagalvis (mano priešas Nr1) tačiau vardan futbolo populiarinimo Lietuvoje Tau atsakysiu – Vilniuje futbolą gali pažiūrėti Wingo bare, ten renkasi futbolo fanai ir entuziastai, tarp kurių nemažai cheasehedų 😀 . Ir beje jei dar neatradai Facebuke yra NFL Lietuva fanų grupė https://www.facebook.com/groups/nfllt/

Scroll to top