"Paradui vadovausiu aš!" - Ostapas Benderis

Atviras laiškas dėl filmų indeksavimo

 

Lietuvos kino centrui, Lietuvos Kultūros ministerijai, Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijai, Lietuvos Jaunimo organizacijų tarybai, Seimo Jaunimo ir sporto komisijos pirmininkui, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai, Kino filmų platintojai ir kino teatrams

ATVIRAS LAIŠKAS DĖL FILMŲ INDEKSO NUSTATYMO

Gerbiamieji,

Rašau norėdamas atkreipti dėmesį į problemą, kuri turi nemažą reikšmę apibrėžiant valdžios ir tėvų institucijos santykius, akcentuojant šeimos laisvalaikio svarbą bei kovojant su piratavimu internete.

Tai yra kino filmų indeksavimas nustatant amžiaus cenzą. Šiuo metu galiojantis cenzas N13 draudžia tokiuose filmuose lankytis vaikams iki 13 metų net ir lydimiems tėvų. Kitaip tariant, iš tėvų yra atimta galimybė spręsti, kas yra naudinga ir žalinga jų vaikams. Toks sprendimas ne tik kenkia legaliam kino verslui, atima galimybę tėvams drauge su vaikais praleisti laisvalaikį, bet ir nepasiekia norimos naudos. Dar daugiau, skatina piratavimą, kadangi visi tie filmai yra laisvai prieinami internete.

Toks N13 indeksas neatitinka ir Vakarų pasaulio normų, pagal kurias analogiški filmai yra žymimi PG13 (JAV) ar 12A (Didžioji Britanija), tai yra – jaunesni nei 12 ar 13 metų vaikai į tokius filmus gali patekti tik su tėvais ar globėjais, tačiau sprendimą šių šalių valdžia palieka būtent tėvų rankose. Šį klausimą reglamentuojančio įstatymo pataisas svarsčius parlamente, kai kurių valdančiosios koalicijos narių argumentais buvo itin keisti – pvz. buvo teigiama, jog leidus vaikams žiūrėti filmus lydimiems suaugusiųjų, suklestės pedofilija.

Tačiau keistas ne tik įstatymas ir kai kurie filmų indeksą nustatančios Lietuvos kino centro komisijos sprendimai. Naujausias pavyzdys – netrukus kino teatruose pasirodysianti pasaulinė premjera ir antroji fantastinės trilogijos dalis – „Hobitas: Smogo dykynė“. Pirmasis filmas „Hobitas: nelaukta kelionė“ turėjo N7 indeksą, o štai antrajam kažkodėl suteiktas N13 indeksas. Mano manymu, taip padaroma didelė skriauda didelei daliai vaikų, kurie turėjo teisę pasižiūrėti pirmąjį filmą, tačiau dabar komisijos sprendimu jiems uždrausta žiūrėti jo tęsinį. Filmo žanras nepasikeitė, režisierius taip pat išliko tas pats. Kaip tėvams paaiškinti tokią situaciją vaikams, kurie šio filmo laukė visus metus? Ypač turint omenyje, kad ši trilogija sukurta pagal vieną populiariausių visų laikų vaikiškų knygų – J.R.R.Tolkieno „Hobitą“. Ar tikrai komisijos nariai įsigilino į filmo turinį prieš pakeisdami jo indeksą?

Esu įsitikinęs, kad šis konkretus komisijos sprendimas pakeisti antrojo filmo cenzą yra labai nesąžiningas šeimų atžvilgiu ir turėtų būti pakeistas. O patį įstatymą dar kartą reikėtų apsvarstyti grąžinant tėvams jiems priklausančias teises.

Pagarbiai,

Andrius Tapinas

TV laidų vedėjas, rašytojas, dviejų vaikų iki 13 metų tėvas.

4 comments on “Atviras laiškas dėl filmų indeksavimo

Čia yra vieta komentarams
 1. Justas

  Jei ne paslaptis – kiek UAB Acme Film sumokėjo tamstai už šį “atvirą laišką”?

 2. Irena

  Manau, kad per TV rodomi filmai ir filmukai, be tevu komentaru gali atnesti didesne zala. Tevai turetu patarti ir atsakyti i klausimus kurie naturaliai kila beziurint filma, laida ir pan. Juk po kazkurio laiko filmas rodytas kinoteatre pasirodys TV ekranuose ir tikriausiai dauguma tevu leis ziureti be prieziuros ir patarimu.

 3. troy

  Dar vienas išpuolis prieš šeimą. Palikite tėvams spręsti ką žiūrėti. Negi nėra kitų problemų kaip tik pareguliuoti šeimos gyvenimą.
  Dėl šio filmo tai man tas pats, bet bendra tendencija spręsti už mus įvairius reikalus šeimos gyvenime primena 1984 metus…
  Šeima yra mano.

 4. Algimantas

  O man atrodo, kad aktualu yra tai, kokią įtaką vaikų sveikam vystymuisi ir brendimui turi griežti draudimai, kurie iš tiesų yra tik formalūs, nes šie visi filmai yra lengvai prieinami internete. O tie privalomi indeksavimai yra tik politikų ir atitinkamų tarnybų formalus apsidraudimas, kad jie ėmėsi priemonių problemai spręsti. O jei problema toliau bujoja (vaikų agresyvumas didėja), tai jie nekalti, nes tai kas nuo jų priklauso, padarė. Politikai formaliai lieka teisūs ir nekalti. Tik reiškinio nesuvaldo, nes ne jų galioje sukontroliuoti visus reiškinį įtakojančius veiksnius.
  O iš tiesų siekiant, kad jaunimas bręstų sveikai ir mažiau traumuojamas, jis turėtų daugiau bendrauti su tėvais, ir labiau vieni kitais pasitikėti. Tai būtent ir skatina Andrius Tapino siūlomi filmų indeksavimo pakeitimai. Manau, kad vaiko psichika žymiai mažiau bus traumuojama, kai šalia jo bus tėvas ir jie galės draugiškai aptarti pamatytus vaizdus ir idėjas, nei tada, kai vaikas paslapčia pažiūrės tą patį filmą vienas arba su nebrandžiais ar neaiškių vertybinių orientacijų paaugliais. Manau, kad šių pataisų esmė yra tokia ir jos duos daug teigiamesnius rezultatus, negu formalus draudimas.

  Galima prisiminti praeito šimtmečio apie šešiasdešimtuosius metus JAV paplitusį vandalizmą, kurio mąstai visuomenei tapo problema. Buvo labai įvairių pasiūlymų problemai spręsti: nuo auklėjimo iki vandalų sušaudymo vietoje. Tačiau specialistai (ne politikai) ištyrinėję problemą, pasiūlė keisti įstatymus taip, kad padidinti teises tų sluoksnių iš kurių vandalizmas kyla. Ir kai šie įstatymai pradėjo realiai veikti, problema buvo išspręsta. O, mano nuomone A.Tapino siūlymai būtent ir didina tėvų ir vaikų teises.

  Pagarbiai
  Psichologijos paslaugų centro psichologas
  Algimantas Smailys

Scroll to top