"Paradui vadovausiu aš!" - Ostapas Benderis

Kaip pavogti žmoną. Kraupi peliuko istorija

Nesu profesionalus kritikas, todėl iš karto atsiprašau už galimus gadintuvus, o pastabas priimkite su grūdu druskos ir priimkite sprendimą eiti žiūrėti filmo tik pasitarę su svarbiais jums žmonėmis. Ir nepaisant jų nuomonės vistiek pasižiūrėkite „Kaip pavogti žmoną“.

O dabar įsijungiu kompiuteryje perdainuotą Džordanos megahitą „Dėl tavęs“ ir rašau kodėl.

 

Kai perskaičiau per filmo kūrėjų spaudos konferenciją paskleistą žinią, kad veiksmas vyksta viename bute ir yra visiškai kamerinis, šiek tiek išsigandau. Kamerinių filmų yra ir labai gerų, nepaprastai gerų, bet juos išveža du dalykai – skustuvo aštrumo dialogai arba psichologinė įtampa. Na, dar labai gražios aktorės šiek tiek paveža. Dėl trečiojo dalyko neabejojau, bet pirmasis. Dialogai lietuviškame kine…Žinoma, yra perliukų, bet jie ir lieka perliukais, žybsinčiais tarp tualetinio humoro, gamtos vaizdų ar snukių daužymo. O čia juk reikės, kad dialogai išvežtų visą filmą. Ir dar scenarijus, kuris adaptuotas pagal pjesę, jos autorius – serbų dramaturgas yra kūręs tik teatrui.

Neišveš.

Labai džiaugiuosi, kad klydau. Nes išvežė. Ir dar kaip išvežė. Jokiame lietuviškame filme nesu taip mėgavęsis kalbančiais aktoriais. Juokaujančiais, besipykstančiais, keliančias scenas, o žaviausiais tada, kai beviltiškai nusišneka ir dingsta bet kokia logiška prasmė. Ir tas lengvas, efemeriškas, gražus ir balansuojantis tarp eilučių humoras verčia kvatotis iki ašarų. Giedriaus Savicko monologas apie kalėjime nužudytą peliuką turi, ne, jis tiesiog privalo tapti naujos kartos lietuviško kino klasika, nes antrą kartą eisiu į filmą vien tam, kad dar kartą išgirsčiau apie kraupų peliuko likimą.

Filmas yra apie nieką. Paprasta istorija apie pasiklydusius vyrą ir moterį. Ir labai gražu, kad jis apie nieką. Ir labai gerai, kad jis apie nieką. Gyvenime yra tiek daug to visko, kad tiesiog gera kelias valandas pabūti toje nieke pakabintoje erdvėje. Nedažnai būna, kai pamatęs bėgančius pabaigos titrus nuoširdžiai pasipiktinu.

Filmas yra labai juokingas. Ir labai liūdnas. Bet liūdesys ateina ne iš karto, jis atslenka vėliau, kai grįždamas namo dar kartą prisimeni vieną ar kitą sceną. Bet filmo kūrėjai nesistengė specialiai tavęs liūdinti, kaip nesistengė ir per prievartą juokinti. Liūdesys ateina nekviestas, bet jis netrukdo, jis stovi kaip senas laiko patikrintas draugas. O juokas yra šviesus ir subtilus – ar jūs galėtumėt išsišiepti iki ausų išgirdę vieną žodį. Pavyzdžiui, „mano“. Negalėtumėt? Pažiūrėkite filmą ir išbandykite save.

Giedrius Savickas ir Ramūnas Cicėnas maudosi savo vaidmenyse, „kaifuoja“ nuo savo dialogų ir retkarčiais užgožia savo partneres. Inga Jankauskaitė filme lieka lyg ir pasitraukusi labiau į šešėlį, o mano labai mėgstama Rimantė Valiukaitė kartais net ir nukenčia nuo jai į lūpas spraudžiamų žodžių – pakaktų vien jos ekspresijos, surauktų antakių ar suspaustų lūpų ir jau viskas būtų aišku.

Garso takelis paprastas, neįkyrus ir idealiai tinkantis tokiam filmui. Vizualinis aplinkos sprendimas irgi paprastas, bet iš karto prilimpantis ir prie filmo, ir prie žiūrovo sąmonės.

Man labai patiko „Kaip pavogti žmoną“. Bet nežinau, ar jis įtiks masinei publikai visoje Lietuvoje. Tai ne vulgarokas „Valentinas Vienas“, tualetinio humoro yra vos vienas epizodas ir tas pats pačiame filmo gale, tad gali būti, jog bus nemažai žmonių, kurie išeis iš filmo, purtydami galvas murmės „žadėjo, kad pažvengti bus galima, tai iš ko čia žvengti dabar“, atkalbinės pažįstamus ir rašys Delfyje, kad „tokios nesąmonės jau seniai nematė“.

Galimas dalykas, kad taip ir bus. Bet labai norėčiau klysti. Tokiems filmams reikia plačios suprantančios auditorijos, reikia pilnų besijuokiančių salių. Vien tam, kad tokių filmų būtų daugiau.

Išankstinę premjerą žiūrėjau su kvietimu. Bet būtinai nueisiu antrą kartą su bilietu. Tam, kad bent šiek tiek prisidėčiau prie „kasos“. Ir kad dar kartą išgirsčiau kraupią peliuko žūties istoriją.

 

5 comments on “Kaip pavogti žmoną. Kraupi peliuko istorija

Čia yra vieta komentarams
 1. Donatas

  O filmo autoriai atsakė kaip pavogti žmoną/milijoną? 🙂

 2. a_arnoldas

  Andriau, šis filmas (mano nuomone) yra daugiau parodija, nei komedija.

 3. Andrius

  Išties gera lietuviška produkcija, pjesė adaptuota puikiai, turbūt nebuvo galima parinkt idealiau tinkančių aktorių. Sutinku su mintimis. Kol kas Lietuva priima šiltai.

 4. Pingback: Kinorama #47 | KINFO.LT

 5. Aiste

  Netiketai sau paciai- Savickas kino dievas pasidare. Kartais nereikia nei zodziu- jo kuno/veido kalba pasako daug daugiau nei bet koks tekstas.

Scroll to top