"Paradui vadovausiu aš!" - Ostapas Benderis

Kreipimosi dėl filmų indeksavimo reziumė

Po mano atviro laiško dėl filmų indeksavimo sulaukiau štai tokių reakcijų.

Pirmasis atsiliepė Seimo Jaunimo reikalų komisijos narys, socialdemokratas Juras Požela, kuris pažadėjo irgi kreiptis į atitinkamas institucijas ir įsigilinti į šį klausimą. Vėliau sureagavo ir Seimo Ekonomikos komiteto narys, liberalas Remigijus Šimašius. Jeigu bent keli Seimo nariai tai prisimins, kai ateis laikas svarstyti įstatymo pataisas, tai jau bus gerai.

Internete padiskutavau su Lietuvos kino centro komisijos nariu, vaikų psichiatru Linu Slušniu. Jo manymu, problema tikrai egzistuoja, o “Hobitui” jis būtų davęs kokį N11 reitingą ir suaugusiųjų palydą, bet, deja, tokio cenzo neturime.

Kino teatrų atstovai parašė, jog su nerimu laukia šio premjerinio savaitgalio, nes bus didelė nepasitenkinimo banga ir kino teatrai liks tie blogiečiai, kurie atėmė iš šeimų pramogą.

Lietuvos kino centras atsakė štai ką:

Gerb. Andriau Tapinai,

Dėkojame už jūsų laišką dėl filmų indekso nustatymo.

Norime pastebėti, kad Filmų indeksavimo komisija filmui „Hobitas: Smogo dykynė“ suteikė N-13 amžiaus cenzą, atsižvelgdama į filme esančias smurto, baimę ar pasišlykštėjimą keliančias, žiaurumą demonstruojančias ir ginklų naudojimo scenas. Atkreipiame dėmesį, kad komisija vertina konkretaus filmo konkrečių scenų vaizdavimo tikslingumą, detalumą, trukmę, dažnumą, intensyvumą bei įtaigumą, nesiejant filmo su jo ankstesnėmis dalimis ar kūrėjais. Taip pat buvo atsižvelgta ir į filmo gamintojų šalies suteiktą indeksą.

Savo laiške iškeliate svarbią problemą – esami filmų indeksai nesuteikia tėvams teisės spręsti, kokius filmus gali žiūrėti jų lydimas vaikas. Lietuvos kino centras jau yra parengęs ir Kultūros ministerijai pateikęs Kino įstatymo pataisas, kuriomis siekiama išspręsti šį klausimą.

Pagarbiai–

Lietuvos kino centras

Gerda Leonavičienė
L.e.p. direktorė

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus institucijos atsakyme buvo priminta, kas nustato cenzą ir taip pat, jog esant ankstesnei redakcijai kontrolieriaus įstaiga gaudavo skundų, kad kino teatrai įleidžia vaikus į filmus, kuriuos, pareiškėjų nuomone, gali žiūrėti tik vyresni amžiaus vaikai ar tik pilnamečiai. Taip pat buvo įžvelgta problema dėl didelio laiko tarpsnio tarp draudžiamųjų N7 ir N13 indeksų. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė laiško pabaigoje išreiškė viltį, kad tobulesnis reglamentavimas atitiktų vaikų teisėtus interesus ir jų suaugusių globėjų lūkesčius.

Lietuvos jaunimo organizacijų taryba atsakė štai ką:

Dėkojame už Jūsų išreikštą nuomonę, kurią supratome labiau kaip pasipiktinimą dėl pačios filmų indeksavimo tvarkos, indeksų nelankstumo nei kaip nusivylimą dėl konkretaus atvejo.

Norime pažymėti, jog Lietuvos kino centro Filmų indeksavimo komisijoje (toliau – Komisija) sprendimai priimami Filmų indeksavimo nuostatuose numatytomis procedūromis, atsižvelgiant į nurodytus kriterijus, kuriais reikia vadovautis priimant sprendimą dėl vieno ar kito filmo. Taigi daugumos Komisijos narių sprendimu filmui „Hobitas: Smogo dykynė“ ir buvo suteiktas indeksas „N-13“.

Tačiau čia iškyla kita, svarbesnė problema – jau pirmojo naujai suburtos Komisijos posėdžio metu buvo atkreiptas mūsų dėmesys į šiuo metu egzistuojančią filmų indeksavimo tvarką. Tiek iš žiūrovės, tiek iš Komisijos narės pozicijos galima pastebėti, kad 5 indeksai („V“, „N-7“, „N-13“, „N-16“, „N-18“) yra labiau draudžiamojo nei rekomendacinio pobūdžio, kas ir sukelia problemas, minimas Jūsų laiške. Ko gero viena iš išeičių, atsižvelgiant ir į kitų šalių patirtį šioje srityje, būtų įdiegti papildomą indeksą, kuris leistų, pavyzdžiui, vaikams iki 13 metų su tėvų leidimų žiūrėti filmus. Taip pat matome savo organizacijai nišą, kurioje galėtų būti teikiami pasiūlymai už tai atsakingoms institucijoms.

Tiesa, man labai savotiškas pasirodė šios tarybos sprendimas deleguoti į komisiją savo biuro administratorę. Jeigu teisingai suprantu – sprendimą, kokius filmus kam galima žiūrėti, priima ir sekretorė? Nebent “biuro administratorė” šioje organizacijoje turi visai kitą prasmę.

PAPILDYTA: Lijot prezidento Manto Zakarkos komentaras 

Visų pirma, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, į šią komisiją yra įtraukta pirmajį kartą, tad tik dabar susipažinome su šios komisijos veikla bei įstatymine-teisine baze. Iki šiol Lietuvos jaunimo organizacijos neturi aiškios pozicijos šiuo klausimu ir tai planuojama kelti LiJOT Valdybai ar Visuotiniam susirinkimui bei priėmus oficialią poziciją siekti tinkamų sprendimų dėl teisinės bazės tobulinimo.

Dėl LiJOT biuro administratorės šiek tiek netinkamai interpretavote jos pareigas, kadangi šiuo metu biure yra pasiskirstytos funkcijos, ir administratorė Justina taip pat yra atsakinga už Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos ryšius su visuomene, yra lygiavertė ir lygiateisė LiJOT biuro darbuotoja kaip ir visi kiti kolegos, kurie įgyvendindami LiJOT Asamblėjos ar Valdybos sprendimus, organizacijų patvirtintą strategiją, dalyvauja ir kitose įvairiose valstybinių institucijų ar komisijų darbo grupėse, ir tai tikrai nėra “sekretorė”.  Tad, manau, jog nėra etiška pagal tai viešojoje erdvėje vertinti organizaciją ir konkretų asmenį.

Ir reziumuojant:

Visi man atsakę sutinka, kad įstatymą būtina taisyti ir atsižvelgti į jo nelankstumą ir iš tėvų institucijos atimamas teises. Tikėkimės, kad kitų metų kovą Seimo nariai bus geriau susipažinę su šia problema ir netaukš nesąmonių dėl pornografijos ir pedofilijos, esą lauks dėdės su bilietais prie kino teatro vartelių ir vilios vaikus. Kartais atrodo, kad Seimo nariams taip reikia viską smulkiai išaiškinti, jog ir praverstų kažkoks cenzas ir indeksavimas.

Bet komisijos nariai ir juos delegavusios institucijos tvarkingai išsisuko nuo atsakymo, kodėl N7 reitingą turėjęs filmas dabar virto N13. Vienintelis paaiškinimas, jog indeksuojant filmas nėra siejamas su ankstesnėmis dalimis. Ką jau padarysi, juk ne jiems piktų ir šeimyninės šventės netekusių tėvų nuomonės šį savaitgalį reikės klausytis.

 

One comment on “Kreipimosi dėl filmų indeksavimo reziumė

Čia yra vieta komentarams
  1. kristina

    Gerb.Andriau,
    Labai nusivyliau jumis kaip asmenybe , ypač po video kur jus biznio mokykloje šnekate.Esate visiškai išsibalansavęs žmogus, keliate sumaištį žmonėms.

Scroll to top