"Paradui vadovausiu aš!" - Ostapas Benderis

Kaip konservatoriai be Vilniaus nenurimo arba su balionėliu per marmūzę

zuokas

Nenorėjau apie tai rašyti. Tikrai, nemeluoju. Pastaraisiais mėnesiais semiuosi dvasinės išminties ir astralinės tolerancijos. Rezultatai matyti.

Anksčiau pamatęs štai tokį daiktą, tikrai nebūčiau nutylėjęs.

birute

O dabar – prašau, praėjau pro šalį ir net neatsisukau. Nes esu labai tolerantiškas. Gatvėse vengiu akių kontaktų su neįgaliaisiais ir nerodau pirštais į juodaodžius. Tai čia tas pats.

Bet matant, ką su savo savivaldos rinkimų kampanija Vilniuje išdirbinėja konservatoriai, net ir triguba astralinė tolerancija nepadės. Juk matome istorinį įvykį – kampaniją, kuri tikrai turi patekti į politikos vadovėlius. Kaip blogiausia. Konservatorių lyderis Andrius Kubilius seniai svajojo patekti į vadovėlius, tai štai jums ir prašau.

Galima apie ją parašyti trumpai. Pavyzdžiui, taip:

Į visą šitą isterišką malimąsi, šokinėjimą, grūdimąsi, balsavimą, tarimąsi dėl kandidato į Vilniaus mero postą nuo TS-LKD  rinkėjai sureaguos taip, kaip sename anekdote Pūkuotukas sureagavo į Paršelio padovanotą balionėlį. Žiūrėjo žiūrėjo į balionėlį, tada atsivėdėjo ir drožė Paršeliui per marmūzę. „Už ką, Mike?“ – suriko Paršelis. „Balionėlis nedžiugina, kiaule“ – atsakė Pūkuotukas.

Bet apie balionėlį, tai yra, kandidatą į merus, galima parašyti ir išsamiau. Pradėkime nuo atskaitos taško – tarkime, kad besiruošdami rinkimams TS-LKD turėjo pradinį 50 rinkiminės karmos taškų banką.

Ir niekas nežadėjo nieko blogo. Iš anksto patvirtintas kandidatas Mantas Adomėnas galėjo ramiai ruoštis ir strateguoti, kaip įveikti inkumbentą merą ir tuo pačiu nustumti prie tų pačių dešiniųjų rinkėjų ėdžių priėjusį dar vieną ankstyvą kandidatą – liberalą Remigijų Šimašių. Už tokį apdairumą – dar 50 karmos taškų. Mantas Adomėnas žaidė kroketą, gelbėjo zyles ir konservatorių rinkiminėje padangėje buvo žydra ir šviesu.

Enter Dargužaitė

„Lietuviškojo Jėzaus“ pasirodymas (taip, tai mano terminas, viešai pasakytas per „Pinigų kartą“) tapo ta pirmąja nerimo banga. „Meras arba niekas, nes geresnių nematau“ – nuskambėjo žymioji frazė. Pasiūlymą kandidatuoti esą pateikė pats TS-LKD pirmasis numeris A. Kubilius. Suprask, Adomėnas blogesnis. Vilniečiai sukluso, tai ką čia mums konservatoriai siūlo, jeigu ne patį geriausią. Kodėl ne geriausią? Mes norim geriausio.

Mantas Adomėnas pasipurtė ir ištransliavo pareiškimą, kad tai jau niekur jis nesitrauks, kai „Vilniaus sueigos – visus vienuolika Vilniaus skyrių ir pustrečio tūkstančio narių vienijančios organizacijos – buvau išrinktas sąrašo lyderiu. Tai reiškia, man buvo patikėta vesti partiją į savivaldos rinkimus”

Vėliau M.Dargužaitė viskuo apkaltino žiniasklaidą ir dar ilgą laiką negalėjo sustoti to dariusi, bet greitai merės ambicijų atsisakė palikdama tik pirmąsias nuosėdas konservatorių rinkiminio limonado stiklinėje ir atimdama 20 pirmųjų karmos taškų. Lieka 80.

Enter Šimonytė

Bruzdesys garsėja. Viešumoje pasigirsta naujos kandidatės pavardė – buvusios finansų ministrės Ingridos Šimonytės. Sąrašo lyderis tą kartą gerokai entuziastingiau reaguoja į tai, kad antrą kartą yra stumiamas iš mero kėdės. Tai jau daug ką pasako apie jo nusiteikimą laimėti.

pergale

Pakvimpa pergale, atsiranda netgi ir pergalingi hashtagai.

I.Šimonytė kaip prizinis lenktyninis ristūnas pradedama paraduoti po konservatorių rinkiminius skyrius ir turbūt pamato ten kažką tokio įdomaus, kad dėl „asmeninių aplinkybių“ atsisako kandidatuoti. Lyderis vėl grįžta į savo pozicijas, o mes minusuojam dar 30 karmos taškų.

Enter Zuokas

Jei kas nors manė, kad inkumbentas tiesiog sėdės mero krėsle ir su tėviška šypsena stebės konservatorių pasiutpolkutę, tai labai klydo – grafas ne toks žmogus, jis neliks abejingas. Nepraeis pro degantį kaimyno namą, nekliūstelėjęs dar benzino iš lyg tyčia besinešamo kanistro.

Viešam kandidato į merus autodafė Mantas Adomėnas išsirinko labai tinkamą vietą – nacionalinį transliuotoją ir geriausią eterio laiką. Minus 30 rinkiminės karmos taškų ir dar 10 už kultinę tapusią frazę „Melaaaagis“.

Enter Zuokas dublis du

Matyt, po laidos meras-inkumbentas grįžo namo, pasižiūrėjo į Vilnelės šlaitus, pasitarė pats su savimi ir nusprendė – ne, per mažai, vis dėlto per mažai. Reikia dar. Ir pakvietė M. Adomėną kavos. Kuo tas baigėsi visi žinome, o tik papildau – dar minus 20 rinkiminės karmos taškų.

adomenas-zuokas

Bet kandidatas vis dar drąsinasi: „O mane skyrius vienbalsiai ir vėl iškėlė kandidatu į merus  (mano prašymu sutiko įrašyti išlygą: “nebent vėl sutiktų eiti Ingrida Šimonytė”)”

Enter Juknevičienė

Čia jau neapsikenčia ir konservatorių viršūnėlės. Tik būdą pasirenka įdomų – socialinėje erdvėje visiems matant ir komentuojant Rasa Juknevičienė numauna savo Vilniaus sąrašo lyderiui kelnes ir įgudusia ranka ima čaižyti per užpakalį dargi kalbėdama: „Še tau, še tau, ar darysi dar taip, sakyk, ar darysi?“

skalbiniai
mustynes

Ką jūs darote, kai, pavyzdžiui, parduotuvėje pamatote mamą, rėkiančią ir stumdančią savo bliaunantį vaiką ar sukančią jam ausį. Aš paprastai prieinu ir labai mandagiai duodu pastabą. Tą patį padariau ir šitos egzekucijos metu. O mama, tai yra Rasa Juknevičienė, nenutraukdama veiklos tik pasakė: „Taip reikia. Gyvenimas toks“. Kaip sako Humoro klubo komikai – ne mes tokie, gyvenimas toks. Belieka nuimti dar 30 rinkiminės karmos taškų. Negirdėjau, kad viešas apatinių skalbimas būtų kam padėjęs rinkimų metu. Apie kūniškas bausmes jau nekalbu.

O jau buvęs kandidatas užsitempia kelnes ir kažką burbėdamas apie peilį nugaroje, nors skauda tai kitą vietą, išeina iš rinkimų konkrečiai.

Enter primaries

„Tai tada pas mus bus rinkimai. Vidiniai. Kaip Amerikoj. Kaip US of A!” – į galvą šauna R.Juknevičienei. Tegu visi pamato ir dargi vaikams pasakoja, kokie mes demokratiški ir kaip visų partijos narių valia renkame kandidatus.

Primaries, žinoma, yra puiki idėja ir stiprus Amerikos partinės demokratijos svertas. Bet tik tvirtinant kandidatus apie jokius primaries niekas nekalbėjo, niekam jų nereikėjo. Ir tik tada, kai:

a) buvo patvirtintas A kandidatas

b) atsirado B kandidatas, bet dingo

c) atsirado C kandidatas, bet persigalvojo

d) grįžo A kandidatas, bet išgėrė toksiškos kavos

e) buvo priluptas A kandidatas

f) ir konservatoriai suprato, kad jie nebesuvokia, kas čia vyksta…

Tik tada buvo nuspręsta surengti pirminius rinkimus. Čia tas pats, kas išeiti iš namų pamiršus skėtį, patekti į liūtį, kiaurai permirkti ir užbėgus į Maximą nusipirkti skėčio, visiems jį rodyti ir girtis – matot, koks gražus mano skėtis. Kaip aš čia gerai sugalvojau? Nors net apatiniai šlapi nuo lietaus.

Farsas? Feikas? Dar koks nors žodis iš F raidės? Minus 30 karmos taškų, ne, už tokį blogą tokio gero instrumento panaudojimą minus 45 karmos taškai.

Bet iki primaries dar nutiko keli dalykai.

Enter Šimonytė dublis du

Konservatoriai dar kartą bandė įtikinti I.Šimonytę. Nepaisant to, kad jau buvo paskelbtas kandidatų sąrašas. Ar jūs rimtai? Ar jūs rimtai, vyrai ir moterys? Gal vis dėlto indelyje su užrašu „Cukrus“ yra ne cukrus, o kita substancija? Minus 20 taškų.

Enter Nausėda

Pasirodo, dar buvo mėgintas įkalbinti ir Gitanas Nausėda. Kažin kaip vyko pokalbis su vienu žymiausių ir populiariausių Lietuvos ekonomistų –  „Šita, žiūrėk, Gitanas, čia taip gavosi, Dargužaitė ne kažką, Šimonytė nenori, Adomėno patys nenorim, supranti nelabai kas liko, tai apie tave pagalvojom. Ką tu?“. Rimtai? Dar minus 20.

Enter govėda

Ir susirinko į primaries kandidatų, net žalia girelė linko. Netgi „Mis Isterija pralošus 2014 metų EP rinkimus“ ir „Misteris turiu jauną draugę, bet niekam nepasakoju apie savo asmeninį gyvenimą. Tik „Stiliui“. Ir „Žmonėms“. Na ir visiems kitiems, kas paskambins“ buvo pasirodę, bet greitai vėl išnyko. Rinkėjui turėjo kilti klausimas – iš kur jūs čia visi? Ir kur buvote anksčiau?

Ir net tie kandidatai nelabai nori eiti kandidatuoti, nes turi proto ir mato, kas čia vyksta. Mykolas Majauskas sako: „Vertinu TS-LKD prezidiumo parodytą man pasitikėjimą, tačiau pasiūlymo rungtis Vilniaus miesto mero rinkimuose nesvarstau. Savivaldos rinkimų traukinys yra seniai išjudėjęs, o paskutinės minutės skrydis šiame procese būtų neatsakingas žingsnis”.

Tikslus ir teisingas pareiškimas. Kam jaunam politikui gadintis karjerą brendant į visišką liūną, nelabai mokant plaukti ir nežinant, kur yra dugnas, jeigu jis iš viso yra. Plius 20 rinkiminės karmos

Bet…

Enter Landsbergis

Kaip gi be jo. Viską matančio, viską girdinčio, kikenančio ir stumdančio šachmatų figūrėles savo įsivaizduojamo žaidimo lentoje. Kaip gi be Profesoriaus.

Ir Profesorius pasakė, kad kandidatas bus Mykolas Majauskas. Taip, tas kuris nenorėjo ir manė, kad tai neatsakinga. Žinoma, Profesorius tik išsakė savo nuomonę.

“O šiaip jis visokių mokslų baigęs, dirbęs ir bankuose, ir finansuose, ir vyriausybėje. Jis nėra pėsčias vaikinukas.”

Ir žaidimai su visokiais praimariais-šmaimariais baigėsi. Taip, buvo tiesioginiai debatai, buvo balsavimas, į kuri nelabai kažkas veržėsi eiti. O kam – jeigu ir taip buvo aišku. Juk Profesorius pasakė, kas bus kandidatas – „visokių mokslų baigęs nepėsčias vaikinukas“. Minus 30.

„Rimta kova buvo“ – vertino rinkimus R.Juknevičienė.

rimtakova

Turbūt jūs, ponia Rasa, žiūrėdama ir WWF imtynes tikite, kad ten verda rimta kova.

Bet ir feikinių rinkimų konservatoriams nepavyko žmoniškai surengti. Po pirmojo turo liko du kandidatai, o po to kažkaip – ai…gal nereikia to antro turo, susitarkim.

susitarimas

Demokratijos triumfas nuo šiol bus vadinamas „susitarkim“. Minus 20

Ir štai ką po visų perturbacijų turi TS-LKD – nepėsčią vaikinuką, kuris nebūtų svarstęs tokio pasiūlymo, nenori dalyvauti rinkimuose ir apie jį yra girdėję turbūt 0.3% vilniečių.

Galutinis rezultatas: minus 155 rinkiminės karmos taškai ir absoliutus nulis šansų laimėti. Net neaišku, kaip pozicionuoti kandidatą – juk nedarysi didelių stendų „Tai septintas-aštuntas, na OK – devintas geriausias mūsų pasirinktas žmogus!”.

Kodėl nutiko, kaip nutiko? Ir dar tokiai partijai kaip TS-LKD, turinčiai didžiulę rinkiminių kampanijų patirtį. Vienintelis paaiškinimas – intrigos partijos viduje, intrigos, intrigos ir dar kartą intrigos. Toks lietuviškas “Sostų žaidimo” variantas. O šiame žaidime – arba laimi, arba miršti.

Kita vertus, svarbu, kad patiems konservatoriams visas šitas reikalas yra „labai gerai“. Partijos strateginės komunikacijos vadovas Andrius Vyšniauskas subtiliai užsimena, kad „gal net taip buvo iš anksto sugalvota“.

vysniauskas

Taip ir matau – sėdi konservatorių strategai, žiūri “24 valandas” arba “TV pagalbą” ir tik žybt lemputė, pliaukšt sau per kaktą – “taigi mes taip galim ir per rinkimus padaryti nu”.

Et, o šansas juk tikrai geras – inkumbentas ir jo šleifą nešanti partijos vogtu pavadinimu svita vilniečiams yra gerokai įkyrėjęs, kairysis sparnas susiskaldęs, be idėjų ir nesugebantis iškelti neteistų, nesėdėjusių areštinėje ir į interesų konfliktų neįsivėlusių kandidatų ( o iš kur jų paimsi, kai ten visi tokie. Kita vertus, gal tai tam tikras iniciacijos ritualas?).

Už sveiko proto balso pasislėpę liberalai ragina nesidraskyti, bet geriau paremti Šimašiaus kandidatūrą, tačiau tai būtų dar blogesnis TS-LKD žingsnis. Kokį signalą siunčia partija rinkėjams, jeigu kovoje dėl pagrindinio šalies miesto slepiasi už jaunesniojo brolio nugaros?

O juk po sėkmės Europarlamento rinkimuose šansas buvo tikrai geras – įsitvirtinti ruošiantis Seimo rinkimams, viešai parodyti, kad jaunimui šioje partijoje atviri visi keliai.

Šansais reikia mokėti pasinaudoti. Nes dabar lieka tik „nedžiugina balionėlis, kiaule“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.

Scroll to top