"Paradui vadovausiu aš!" - Ostapas Benderis

Hipokritų karta

hipokritas
Senovės graikai hipokritais vadino aktorius-interpretuotojus, o Naujajame testamente jie jau virto vieną sakančio, kita darančio žmogaus sinonimu.

Lietuviškos žiniaskaidos info lauke jų niekada netrūko, tačiau pastaraisiais metais pridygo dar daugiau. Na, žinote tų doruolių, kurie „nežiūri televizoriaus jau tris metus“, bet gali minučių tikslumu pasakyti, kada kokia laida rodoma. Arba „pamiršo kada atsivertė Delfi“, bet Google History atskleidžia, kad vis dėlto jie mėgavosi „spausk ir žiūrėk, ką darė studento mylimoji“ arba „žiūrovai krito į atlikėjos iškirptės bedugnę“ straipsniais.

Jeigu jais tikėtume, galvotume, kad Lietuva yra nepaprasto dvasingumo valstybė, kurioje visi skaito moderniuosius filosofus, naujienas sužino iš BBC, o analitiką iš Foreign Policy, žiūri tik „Discovery“ ir „History“ kanalus, na blogiausiu atveju LRT kultūrines laidas, bet vis tiek caksi liežuviais – ne tai, ne tai, va per „Arte“ kanalą mačiau.

Ryškiausias hipokritų kartos pavyzdys – LRT transliuota profesoriaus Leonido Donskio laida „Be pykčio“. Pasiklausius viešojo diskurso atrodė – visa, o visa Lietuva ją žiūri, jei nespėja tiesiogiai, tai bent įrašą, jei nepavyksta įrašo, tai skambina tiesiai Donskiui ir prašo pakartoti. Jei už kiekvieno viešo asmens paporinimą, kad jis žiūri Donskį, būčiau gavęs po eurą, dabar mėgaučiausi visai kita gyvenimo kokybe.

Deja, matyt, klastingas gyvenimas paspęsdavo jiems spąstus, paskutinę akimirką pultelis rankose sudrebėdavo ir numesdavo juos į „TV pagalbą“, „Ekstrasensų mūšį“ ar „Kakadu“.

O dabar prakaituota hipokritų banga atsirito ir į „Pinigų kartą“.

Nes šį vakare laidos viešnia bus interneto fenomenu vadinama Monika Šalčiūtė. Su ja kalbėjausi apie tikrai fenomenalų populiarumą, galimybes iš jo uždirbti, santykius su televizija ir pramogų žiniasklaida, vėliau kalba pasisuko apie jos verslą ir pajamos, investicijų planus ir asmeninius finansus. Man iš tiesų buvo įdomu pasikalbėti su mergina, kuri neturėdama nei įtakingų prodiuserių, turtingų tėvų ar pasiturinčių rėmėjų, vien socialinės žiniasklaidos dėka tapo populiariausia ir dažniausiai linksniuojama Lietuvos pramogų kultūros persona.

O kai apie tai paskelbiau Facebooke – hipokritų karta tiesiog pašėlo. Ir ne tik etatiniai viskuo nepatenkinti komentatoriai, bet net ir solidūs verslininkai, wanabe politikai ar investuotojai. Vieni piktinosi, kad tokia rimta laida ir jos vedėjas nusirito iki tokio lygio, kiti caksėjo liežuviu „tai jau reitingai prasti“, treti reikalavo atskaitomybė prieš Lietuvos mokesčių mokėtojus, ketvirti plėšė marškinius ir rėkavo, kad dabar tai jau „Pinigų kartos“ niekada nežiūrės, dar viena laida bus ištrinta ir amžiaus pamiršta, o laikai, o papročiai.

Bet empiriniai duomenys sako, kad:

  1. a) rėkiantys apie „mokesčių mokėtojų pinigus“ dažniausiai būna pačioje tų mokesčių mokėtojų piramidės apačioje.
  2. b) grasinantys, kad dabar jau tikrai nebežiūrės, niekada ir nežiūrėjo, nes jeigu jūsų sprendimą žiūrėti ar nežiūrėti nulemia vienos laidos vienas trečdalis, tai kažkas tikrai negerai jūsų gyvenime.

Tik hipokritai ir lieka hipokritais. Nes nepaisant visų skambių pareiškimų, marškinių plėšymo ir draskymosi socialinėje erdvėje, jie šį vakarą žiūrės „Pinigų kartą“ ir žiūrės dėl Monikos Šalčiūtės. Bent jau dėl to, kad vėliau pasakytų – taip ir galvojau.

Ir gal nuskambės anti-televiziškai ir anti-reklamiškai, bet visiems šitos kartos grynuoliams sakau: „Nagi, bent kartą, bent vieną kartą padarykite taip, kaip sakote. Nežiūrėkite „Pinigų kartos“ su Monika Šalčiūte. Padarykite taip, kad tai būtų mažiausią reitingą turėjusi laida“

Kaip sakė Samuelio Jacksono personažas „Bulvariniame skaitale“ – I dare you I double dare you, tik be to negražaus žodžio gale, nes vis dėlto nacionalinis transliuotojas ir rimtos laidos rimtas vedėjas.

 

Bet taip nebus. Nes hipokritą bemaitink, jis vis tiek į televizorių žiūri.

One comment on “Hipokritų karta

Čia yra vieta komentarams
  1. kaimietiz

    Trečia diena. Tekstas vis aktualesnis.

Scroll to top