"Paradui vadovausiu aš!" - Ostapas Benderis

Penki laiškai universitetui – “with deep regret”

in-house-class

Kai pernai birželį gavau patvirtinimą, jog esu priimtas į Berlyno laisvąjį universitetą, į tarptautinių santykių ir politikos magistrantūros studijas, buvau labai patenkintas. Rašiau į socialinius tinklus, klausiausi pagyrų, kad pasiryžau, spaudžiau virtualiai tiesiamas sveikinimo rankas ir buvau pats sau fainas.

Praėjo devyni mėnesiai. Ir aš turiu klausimą. Tik vieną klausimą.

Kam tai aš darau? Why oh why? Juk ne dėl diplomo, ne dėl geresnio darbo atlyginimo, o dėl savęs. Dėl savęs – ką, po velnių, tai apskritai tai reiškia.
Nemeluosiu ir neslėpsiu – penkis kartus rašiau laišką universitetui.

„Dear sirs, with deep regret I have to inform that I am quitting International Relations and Politics Master studies in Frieie Universitat…“

Nes prisimindamas bakalaurinius pasivaikštinėjimus pievelėje Vilniaus universitete, nesitikėjau, kad Berlyno universitetas, žinodamas, kad turiu reikalų su dirbančiais profesionalais, dės tokius krūvius. Tūkstančiai protingų knygų puslapiai, šimtai papildomų straipsnių ir empyrinių studijų medžiagų, dešimtys individualių akademinių darbų nuo studijos apie Faražo iškilimą Anglijoje iki to, kaip politikai manipuliuoja žiniasklaida humanitarinių intervencijų metu. Nuo politinio Kinijos fiasko tiesiant magistrales Lenkijoje iki Serbijos derybų dėl stojimo į ES. Ir dar grupiniai darbai, kai bandai suderinti penkių užsiėmusių žmonių Vilniuje, Dubline, Somalyje, Vašingtone ir Pietų Korėjoje darbotvarkes. Ir kai suderinus viskas subyra, nes kursiokė, dirbanti JT misijoje Somalyje, neprisijungia ir po to atsiprašinėja, nes negalėjo, kadangi prasidėjo Somalio teroristų puolimas ir juos suvarė į bunkerį, kur nebuvo interneto.

Ir dėstytojų pastabos – „Andrius, this is academic task, not a magazine article“, „Andrius, you are doing this wrong, try another way“. Ir kai tai sako Floridos universiteto profesorė, konsultavusi Obamos administraciją derybose su Izraeliu, norom nenorom turi patikėti.

Ir tas jausmas, kai baigi vieną modulį, suspėji atiduoti paskutinę minutę iki griežto deadlaino, o kitą dieną jau gauni žvalų laišką iš universiteto – „štai tavo naujas modelis ir nauji deadlainai užduotimis“.

Penkis kartus rašiau laišką. Ir penkis kartus jo neišsiunčiau. Gal dar rašysiu septynis kartus. Ir, tikiuosi, septynis kartus neišsiųsiu.

Nes tai yra gerai. Skaityti naujausias politines knygas ir fiziškai jausti, kaip plečiasi akiratis. Studijuoti Foreign Policy straipsnius nauju žvilgsniu. Diskutuoti apie Kinijos intervenciją į Afriką su žmonėmis, kurie tai mato kiekvieną dieną, ir pasakoti apie Baltijos šalis – ES final frontier – žmonėms, kuriems tai įdomu ir kurie dažnai savo šalyse mato „Russia Today“.

Simuliuoti JT derybas atstovaujant visai kitos šalies pozicijos ir pradėti suprasti jos tikslus ir pasaulėžiūrą, diplomatiškai pažvelgti į kitą pusę profesoriui šypsantis – “sakiau, kad bus įdomu”.

Prie vyno taurės Berlyne kalbėtis su Vokietijos nacionalinio radijo Vašingtono biuro vadovu apie jo pokalbį su Angela Merkel prieš Minsko derybas. Susipažinti su pačiais įvairiausiais žmonėmis ir žinoti, kad ateityje tai bus be galo naudinga – nuo Ugandos ambasadoriaus iki Amerikos specialiųjų pajėgų instruktoriaus, žmogaus teisių gynėjų Mianmare, humanitarinės misijos vadovės Peru ar Omano sultonato diplomatės. S

Trečdalis studijų įveikta. Liko dar du trečdaliai – nauji darbai, nauji iššūkiai ir nauji neišsiųsti laiškai. Kelias bus nueitas. Nes aš galiu. Net jei nežinau – why oh why?

7 comments on “Penki laiškai universitetui – “with deep regret”

Čia yra vieta komentarams
 1. Paulius

  Perskaičius įrašą norisi paspausti ranką!

 2. saulius

  “Empirinis”, gerb. studente 🙂

 3. Studentas

  Man tokie tekstai tik sudeda taškus ant i svarstymuos ar rinktis brangias magistro studijas geruose užsienio universitetuose

 4. Regina

  Sunku, bet reikia nepasiduoti. Ypač kai vertę jauti ne dėl to, kad gausi diplomą, o dėl to, kad tobulėji profesiškai ir analitiškai.

 5. Tomas

  Gerb. Tapine labai laukime jūsų rezultatų Lietuvai 😉

 6. Vita

  Gavau naują įkvėpimą mokytis. Dėkui ir sėkmės

 7. Nerijus

  Andrius Tapinas lietuviskasis Jack London. Tik turbut ne tiek daug geria:)

Scroll to top